Czy warto zlecić backup twoich plików zewnętrznemu serwisowi
Wśród osób zajmujących się IT krąży powiedzonko, że użytkownicy komputerów dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe i takich, którzy będą robić kopie zapasowe.
Mimo żartobliwego wydźwięku, doskonale podsumowuje ono kwestię zabezpieczania ważnych danych.
Dlaczego warto zabezpieczyć dane
W miarę rozwoju technologii, zaczynamy coraz bardziej polegać na informacji istniejącej wyłącznie w formie elektronicznej. Chodzi tu nie tylko o elektroniczne dokumenty czy faktury, ale również o nasze osobiste zdjęcia, filmy czy nagrania muzyczne. Brak fizycznej kopii nagrań czy zdjęć niesie ze sobą podwyższone ryzyko ich utraty w przypadku awarii nośnika lub przypadkowego wykasowania plików.
Powszechny dziś dostęp do internetu niesie ze sobą kolejne zagrożenia, znacznie poważniejsze niż utrata danych w wyniku awarii lub pomyłki użytkownika. Oprócz klasycznych wirusów komputerowych, które w wielu przypadkach mogą spowodować utratę plików, w ostatnich latach upowszechniły się wirusy typu ransomware, szyfrujące pliki na dysku użytkownika i wymuszające zapłatę okupu za ich odszyfrowanie. Zaszyfrowany plik jest zazwyczaj niemożliwy do odzyskania, przez co ofiary są często zmuszone do przekazania zapłaty cyberprzestępcom.
Jak temu zapobiec
- Najpopularniejszą ochroną przed tego typu sytuacjami jest stosowanie programów antywirusowych. Nie zawsze są one jednak skuteczne, zwłaszcza w przypadku nowych zagrożeń, oraz w żaden sposób nie chronią przed zwykłą awarią czy pomyłką użytkownika.
- Również manualne tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznych nośnikach nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa danych, gdyż również kopia może ulec awarii, zwłaszcza po kilku latach. Ręczne tworzenie kopii zapasowych jest ponadto uciążliwe i nie może być wykonywane na bieżąco.
- Dlatego też moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanego serwisu do tworzenia kopii zapasowych. Za niedużą roczną opłatę uzyskujesz spokój ducha i bezpieczeństwo twoich danych.
Który serwis jest warty uwagi
Do najpopularniejszych usług tego typu należą: carbonite.com, backblaze.com, idrive.com i acronis.com. Wszystkie one umożliwiają przechowywanie plików „w chmurze”, poza fizyczną lokalizacją naszego komputera i udostępniają nielimitowaną lub bardzo dużą ilość miejsca na serwerze.
Carbonite
Carbonite oferuje użytkownikom indywidualnym trzy podstawowe warianty swojej usługi, różniące się ceną i funkcjonalnością. Każda z opcji oferuje nielimitowaną przestrzeń dyskową. Jest jednak haczyk – usługa w podstawowej wersji obejmuje tylko pojedynczy komputer, a wersje wielostanowiskowe są kilkukrotnie droższe.
Carbonite oferuje jedynie płatności roczne, bez możliwości wykupienia miesięcznego abonamentu.
Najtańsza wersja usługi (Basic) kosztuje 59 dolarów rocznie i pozwala na tworzenie kopii zapasowych danych z jednego komputera, z wyłączeniem dysków zewnętrznych. Możliwość kopiowania danych z zewnętrznych nośników daje dopiero wersja Plus, kosztująca 99 dolarów rocznie. Dodatkowo posiada ona opcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej plików video. Również ta wersja działa wyłącznie na jednym komputerze. Trzecią i najdroższą opcją jest kosztująca 149 dolarów rocznie usługa Prime, obejmująca dodatkowo usługę odzyskiwania danych, w ramach której zostaną nam one dostarczone na fizycznym nośniku.
Backblaze
Kolejną usługą jest Backblaze. Podobnie jak w przypadku Carbonite, oferta dla użytkownika indywidualnego ograniczona jest do danych z pojedynczego komputera.
Również tutaj otrzymujemy nielimitowaną przestrzeń na nasze dane, choć nie należy przeceniać tego aspektu z uwagi na wspomniane ograniczenie liczby komputerów. Główną cechą odróżniającą Backblaze od Carbonite jest oferowanie usługi tylko w jednym wariancie, o cenie zbliżonej do podstawowej usługi Carbonite. Istnieją jednak dwie podstawowe różnice: Backblaze umożliwia również kopiowanie danych z dysków zewnętrznych – co z w Carbonite wiąże się z dodatkową opłatą – oraz pozwala na uiszczanie opłaty co miesiąc, zamiast za cały rok z góry.
Backblaze kosztuje 50 dolarów rocznie i niewątpliwie stanowi atrakcyjniejszą cenowo alternatywę dla Carbonite. Zabezpieczone pliki dostępne są z poziomu przeglądarki internetowej. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość otrzymania plików na fizycznym nośniku, co ułatwia odzyskanie dużych ilości danych.
Ja sama korzystam z Backblaze i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam jeszcze korzystać z opcji odtworzenia plików, ale nie martwię się, gdy taka sytuacja zaistnieje.
Zakupując Backblaze przez moją stronę – otrzymasz jeden miesiąc usługi za darmo.
Idrive
W przeciwieństwie do dwóch poprzednich serwisów, Idrive oferuje użytkownikom limitowaną ilość miejsca, ale za to z nielimitowaną liczbą urządzeń. Firma oferuje użytkownikom indywidualnym dwa warianty swojej usługi, różniące się ilością miejsca. Za 69 dolarów rocznie (52 dolary w pierwszym roku), otrzymujemy 2TB przestrzeni na serwerze. Droższa wersja, oferująca 5TB miejsca na dane kosztuje 99 dolarów rocznie, z ceną promocyjną dla nowych użytkowników wynoszącą 74 dolary w pierwszym roku. Istnieje również możliwość wykupienia dwuletniej subskrypcji za obniżoną cenę.
Idrive wyróżnia się jeszcze jedną cechą – jako jedyna z opisywanych usług posiada darmowe konto. W ramach opcji darmowej użytkownik otrzymuje co prawda jedynie 5GB miejsca na swoje dane, lecz jest to ilość wystarczająca w przypadku plików tekstowych, czy niewielkiej liczby zdjęć lub filmów. Darmowe konto pozwala również bez ryzyka przetestować usługę.
Acronis
Ostatnim ze wspomnianych serwisów jest Acronis. Tutaj mamy do czynienia raczej z oprogramowaniem pozwalającym na stworzenie kopii zapasowej całego systemu, niż z usługą pozwalającą na automatyczne przesyłanie wybranych plików na zewnętrzny serwer. Sam program kosztuje 50 dolarów za licencję jednostanowiskową. Tak jak w przypadku pozostałych serwisów, możliwe jest również wykupienie miejsca na dysku sieciowym. Tu jednak ceny zaczynają się od 50 dolarów rocznie za 250GB z ograniczeniem do jednego komputera.
Główną zaletą Acronis jest więc możliwość automatycznego stworzenia lokalnej kopii całego systemu, którą możemy przechowywać na przykład na innym dysku twardym, lub serwerze do którego mamy dostęp, a nie tylko kopii pojedynczych plików. Możliwość przechowywania plików w „chmurze” jest tu jedynie dodatkiem, więc jeśli potrzebujemy właśnie takiej funkcjonalności, to któryś z pozostałych serwisów będzie zapewne lepszym wyborem.
Możesz przetestować ten program pobierając darmową wersję programu ze strony serwisu.
Opcja wersjonowania plików
Każdy ze wspomnianych serwisów posiada opcję wersjonowania plików. Zarówno Idrive jak i Acronis przechowują dziesięć ostatnich wersji każdego pliku, oferując w ten sposób ochronę przed ransomware czy niepożądanymi zmianami. Carbonite przechowuje tylko trzy ostatnie wersje, a sama funkcja działa jedynie na komputerach z systemem Windows.
Backblaze natomiast nie posiada ograniczenia co do liczby wersji, ale przechowuje je tylko przez 30 dni. Wszystkie opisywane serwisy oferują również szyfrowanie plików, co oznacza że dane przechowywane na serwerze są niemożliwe do odczytania przez osobę postronną nieznającą naszego hasła.
Który serwis wybrać
- Wszystkie opisywane usługi oferują dość podobną funkcjonalność i poziom bezpieczeństwa przy zbliżonych cenach za podstawowy wariant usługi.
- Głównym ograniczeniem jest oczywiście ilość miejsca udostępnianego na serwerze, gdyż nawet w przypadku „nielimitowanej” ilości miejsca, możemy przesyłać dane tylko z jednego komputera z pominięciem zewnętrznych nośników. Niemniej jednak, większość użytkowników nigdy nie powinna odczuć problemu braku miejsca, z uwagi iż nawet najtańsze opcje odpowiadają standardowej pojemności dysku twardego.
- Najbardziej opłacalną opcją może więc okazać się tutaj iDrive, który w odróżnieniu od konkurencji pozwala na backup wszystkich bez konieczności przejmowania się sztucznym ograniczeniem liczby urządzeń.
- Dla osób przechowujących dane tylko na jednym komputerze najlepszym wyborem będzie Backblaze.
- Natomiast użytkownicy szukający możliwości backupu całego dysku, a nie tylko pojedynczych plików, powinni zainteresować się programem Acronis.
Co ty o tym myślisz?
Czy dokonujesz backupu plików, bądź całego systemu?
Z jakiej metody backupu korzystasz?
Może znasz inne serwisy warte polecenia?
Marpnet
6 kwietnia 2018, 1:00 pmŚwietny wpis, bardzo pomocny 😉
Marpnet recently posted..Woda w Twojej firmie
Pozycjonusz
6 kwietnia 2018, 2:54 pmRównież jesteśmy zdania, firmy niespecjalizujące się w przechowywaniu danych, powinny ten aspekt zlecać dedykowanym do tego serwisom. Nieodpowiednie zabezpieczenie danych może czasem przesądzić o losach firmy, szczególnie jeżeli były to newralgiczne informację.
Systematyczne wykonywanie kopii zapasowych powinno być także w świadomości przedsiębiorców czymś naturalnym, bo niestety bardzo łatwo się przejechać na tym lenistwie, szczególnie jeżeli system na którym opiera się strona, jest podatny na ataki, choćby z punktu widzenia nieaktualizowanych wtyczek.
Justyna Bizdra
7 kwietnia 2018, 1:48 pmDziękuję za komentarz,
w pełni się z nim zgadzam.
Janusz Kamiński
12 kwietnia 2018, 9:21 amPrzez długi czas korzystam się z Acronis. Ale mam także kopię zapasową dokumentów w chmurzę.
Andrzej
16 kwietnia 2018, 9:29 amJa już od jakiegoś czasu wszystkie prywatne pliki trzymam w chmurze i używam Google Drive jako swój pulpit dostępny na każdej maszynie, na której się loguję.
sklepslubny.love
16 kwietnia 2018, 12:15 pmWszystko zależy do tego jakie to dane. Jeśli jest to prosta strona www jak blog, wizytówka itp. to wystarczy zainstalować wtyczkę, która automatycznie będzie robić kopię zapasowe całego serwisu i wysyłać na wskazaną lokalizację. Jeżeli jest to duży set danych, wtedy kopie trzyma się na oddzielnych serwerach.
slowodaje
24 kwietnia 2018, 8:35 amBardzo pomocny wpis. Trzeba będzie przetestować podane strony i być może na zawsze pożegnać ręczny backup 😀
Sławomir Kuśnierczak
6 czerwca 2018, 11:57 amWydaje mi się, że jest to temat, który wiele osób traktuje jako nieznajomy. Najwyższa pora to zmienić i ten tekst przy takiej zmianie może okazać się niewątpliwie pomocny.
Naszawitryna
6 czerwca 2018, 6:14 pmŚwietny blog. Bardzo ciekawa tematyka. Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem.
Adrian
8 czerwca 2018, 11:07 amDobrego ręcznego backupu nic nie zastąpi. Rozwiązaniem może być zmiana pracy na folderach chmurowych, które z automatu robią backup 🙂
Transporter
19 czerwca 2018, 8:46 amWłaściwie najbezpieczniejszym sposobem jest przechowywanie danych na prywatnym dysku zewnętrznym. Oczywiście sytuacja komplikuje się gdy musimy udostępniać dane innym osobom.
Transporter recently posted..Pianina, fortepiany – transport Warszawa
Litenet.pl
25 czerwca 2018, 2:31 amCenne informacje. Tego typu zestawienia są bardzo pomocne przed podjęciem decyzji.
Litenet.pl recently posted..Hello world!
Paula
27 czerwca 2018, 3:10 pmW dzisiejszych czasach nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo danych. Zwłaszcza jeśli posiadamy własny biznes i przechowujemy dane użytkowników warto zrobić taki backup by pewnego dnia nie obudzić się przysłowiowo „z ręką w nocniku” 🙂 Jeśli zrobimy backup na naszym serwerze dane nie będą do końca bezpieczne, gdyż jeśli wywali nam serwer wszystko znika – na odrębnym są one bezpieczne 😉
Sebek
28 czerwca 2018, 9:13 amŚwietny wpis! Przyznam szczerze, że sam ostatnio zastanawiałem się nad tym tematem. Teraz jest już wszystko jasne 🙂
LeonKameleon
3 lipca 2018, 1:47 pmJest może jakiś dobry i darmowy moduł do sklepów prestashop i łatwy w obsłudze (najlepiej z wysyłaniem kopi na zewnętrzny serwer, lub dropbox może)?
Pozdrwaiam,
Leonkameleon
GreenParrot
20 lipca 2018, 1:54 pmBackup to podstawa i wszyscy się z tym zgadząją. Wybór konkretnej usługi zależy od ilości danych. Ostatnio trafiłem na Ciekawą wtyczke WP, która jest idealna dla małych stron- robi buckup na dysku Google.
Szymon
20 lipca 2018, 11:12 pmJa osobiście wolę sam zajmować się backupem. Ale wpis dobry!
Krystyna
25 lipca 2018, 2:37 pmJa jestem tradycjonalistką, klasyczny backup na nośniki fizyczne w zupełności mi wystarcza. Co nie zmienia faktu, że akurat rozwiazanie zaproponowane w artykule brzmi naprawdę ciekawie.
Krystyna recently posted..Zabiegi na cellulit – jakie są skuteczne zabiegi ujędrniające?
Thomas
28 sierpnia 2018, 12:38 pmBack up, back up i jeszcze raz back up! To coś co powinno nam wejść w krew 🙂
Darek
22 września 2020, 9:40 pmBackupy w chmurze, ale jestem starym dziadem i wolę fizyczne nośniki.