Wpis publiczny vs prywatny vs szkic vs zabezpieczony hasłem na blogu WordPress
Dzisiaj krótki wpis odpowiadający na pytanie jednej z czytelniczek mojego bloga dotyczące różnych sposobów publikacji treści na blogu.
WordPress oferuje na szczęście różne możliwości w tym zakresie. Oto one:
Wpis publiczny
To najczęściej używana forma publikacji wpisów na blogu. Wystarczy dodać tytuł, treść, uzupełnić inne wymagane pola, a następnie kliknąć Opublikuj.
Każdy nowy wpis jest zawsze domyślnie ustawiony do publikacji publicznej.
Spójrz poniżej na opcję dostępność:
Taki artykuł zostanie następnie zaindeksowany przez Google i umieszczony w wyszukiwarce internetowej. Przy założeniu, że meta tagi nie blokują indeksacji takiego artykułu.
Jeżeli chcesz, aby dany wpis został opublikowany na blogu i był dostępny dla czytelników tylko z wyszukiwarki bloga, to należy wybrać opcję noindex, blokujący indeksację w wyszukiwarkach internetowych. Dostęp do takich opcji uzyskasz dzieki zainstalowaniu i skonfigurowaniu wtyczki WordPress SEO Yoast.
Spójrz poniżej, jak wybrać opcję nieindeksacji podstrony:
Wpis prywatny
Wpis prywatny to wpis, który utworzysz podobnie jak artykuł publiczny. Różnica dotyczy wyboru odpowiedniej opcji w zakresie dostępności artykułu.
Spójrz poniżej:
Wpis prywatny po jego publikacji nie będzie nigdzie widoczny na blogu, nie zostanie również zaindeksowany przez wyszukiwarki internetowe. Taki wpis będzie widoczny tylko i wyłącznie dla osób zalogowanych do kokpitu danej strony internetowej czy bloga, w roli jako administrator czy edytor.
Szkic wpisu
To rodzaj wpisu przejściowego. To etap po rozpoczęciu tworzenia wpisu do jego publikacji. Zapisanie takiego niedokończonego artykułu w formie szkicu, pozwala na jego zachowanie do dalszej edycji, a jednocześnie zapobiega jego publikacji i indeksacji.
Wpis zabezpieczony hasłem
Aby ukryć daną treść przed czytelnikami, można wybrać opcję wpisu zabezpieczonego hasłem. Opcję tą wybiera się w zakresie dostępności artykułu.
Spójrz poniżej:
Wybierając taki sposób opublikowania treści, należy ustalić hasło. Na obrazku powyżej wpisałam przykładowe hasło test123. Następnie klikasz przycisk OK.
Taki wpis zostanie zaindeksowany przez wyszukiwarki internetowe jako zabezpieczony hasłem. Jeżeli chcesz tego uniknąć to warto zablokować indeksację wybierając opcję noindex (nieindeksowania) spośród tych oferowanych w ustawieniach wspomnianej już wtyczki WordPress SEO Yoast.
Wpisy zabezpieczone hasłem są bardzo przydatne, jeżeli chcesz utworzyć sekcję na blogu z ukryciem specjalnie opracowanych materiałów, kursów, plików. Tylko osoby, które będą znały hasło i odnośnik bezpośredni do takiej podstrony serwisu, uzyskają dostęp do ukrytej treści.
Antonis
3 listopada 2015, 9:36 amChyba te dwie opcje – wpis prywatny i wpis z hasłem są bardzo rzadko używane. Zastawiam się w jakich przypadkach ktoś decyduje się na taką publikację? Raczej ideą blogowania jest dzielenie się swoim contentem.
Justyna Bizdra
3 listopada 2015, 8:16 pmAntonis,
ja korzystam np. na moim blogu z opcji wpisu zabezpieczonego hasłem. Mam kursy video i dostęp do nich zabezpieczam hasłem.
Wpis prywatny może być wykorzystywany dla celów wymiany informacji pomiędzy administratorami czy edytorami danego bloga.
Zenjo
27 listopada 2015, 1:22 pmSą przecież osoby, które piszą na raty artykuły – zwłaszcza długie eksperckie. Dobry artykuł i na pewno przydatna wiedza dla początkujących użytkowników WP
itmaco
3 listopada 2015, 11:30 amWarto jeszcze dopisać, co się dzieje od strony SEO, gdy zmienia się sposób publikacji posta.
Justyna Bizdra
3 listopada 2015, 8:14 pmŚwietna uwaga itmaco! Dodam informacje w tym zakresie.
Kamila Nitschka
3 listopada 2015, 1:10 pmNiby podstawowe opcje, a jaki wybór i ułatwienie zarządzaniem wpisów. Fajną opcją jest również, że za pomocą wtyczek czy po zakodowaniu możemy robić własne typy postów. Wiele szablonów ma już takie możliwości i wpisy dzielą się dodatkowo na filmy, zdjęcia pojedyncze itp. W zależności od tego jaki mamy blog/serwis możemy dla ułatwienia dostosować funkcjonalność wpisów.
Kamila Nitschka recently posted..Jak nie pisaÄ bloga? 4 BÅÄdy poczÄ tkujÄ cych blogerów.
Justyna Bizdra
3 listopada 2015, 8:12 pmDziękuję Kamilo za twój komentarz,
tak Wordpress bardzo nam ułatwia życie 🙂
Janunsz Kamiński
4 listopada 2015, 11:58 amDobrze jest, że WordPress jest taki elastyczny!
Dominik
3 listopada 2015, 3:00 pmZauważyłem, że niektórzy stosują również wpisy, które są płatne. Co sądzisz o takim rozwiązaniu?
Dominik recently posted..Największy błąd popełniany przez 99% sprzedawców w każdej firmie!
Justyna Bizdra
3 listopada 2015, 8:17 pmCześć Dominik,
czy możesz dokładniej opiać co masz na myśli pisząc o wpisach płatnych?
moneygrabbing
22 listopada 2015, 1:28 pmPłatne wpisy stają się powoli coraz bardziej popularne i ten trend będzie coraz popularniejszy ale dotyczył tylko wyspecjalizowanych serwisów. W Internecie nadal będzie górą darmowa zawartość.
moneygrabbing recently posted..5 sposobów na zarabianie przez internet
Mateusz Jaworowi.cz
10 listopada 2015, 2:57 pmZabrakło jednej uwagi w kwestii wpisów zabezpieczonych hasłem – Jeżeli stosujemy dodatkowe zabezpieczenie pliku wp-login lub zmieniliśmy jego nazwę to wtedy nie zadziała 🙂 na moim blogu (link w nazwie) jest jeszcze jeden sposób na szkice oraz wpisy widoczne tylko dla wybranych (np. przedpremierowe wpisy wysyłane w newsletterze) z pomocą wtyczki Public Post Preview.
Artroskop
12 listopada 2015, 11:44 amTak z ciekawości – google zagląda do zahasłowanych postów ?
Justyna Bizdra
6 grudnia 2015, 5:40 am@Artroskop,
Google nie ma dostępu do takich wpisów.
Yosh.pl
20 listopada 2015, 11:56 amMega przydatny wpis z pewnością wykorzystamy go w pracy nad naszym blogiem! dziękujemy! 🙂
Genituram
30 listopada 2015, 2:24 pmWcześniej nie zastanawiałem się nad tworzeniem wpisów zabezpieczonych hasłem. Myślałem, że tematyka mojego bloga nie wymaga tego typu materiałów. Przeczytawszy jednak twój artykuł dochodzę do wniosku, że mógłbym coś ciekawego w ten sposób wrzucić i zarezerwować tylko dla wybranych czytelników. To całkiem przydatna opcja.
A płatne artykuły, o których pisze Dominik? Pewnie chodzi o przekazanie dostępu (hasła) za odpłatnością. Nie wiem czy to dobry pomysł. Choć z drugiej strony, jeśli ktoś zdobędzie pewną renomę w swojej branży może i zarobiłby w ten sposób trochę pieniążków. Chociaż raczej nie w Polsce…
Adrian
30 listopada 2015, 11:41 pmZaznaczając tą opcję PRYWATNE, to nawet przy super zoptymalizowanym wpisie pod konkretną frazą to spowoduje że zupełnie nie będziemy widoczni w GOOGLE całkowicie nawet na szarym końcu ?
Justyna Bizdra
6 grudnia 2015, 5:37 am@ Adrian,
Wpis prywatny nie jest widoczny dla wyszukiwarek internetowych.
Maciej Głowski
11 grudnia 2015, 10:57 amFajny wpis, jestem w trakcie przenosin strony ze statycznego html-a na Wordpressa i każda dawka wiedzy o tym cms jest dla mnie bardzo przydatna. Dzięki.
Przemek
28 grudnia 2015, 8:29 pmUżywam WP już prawie 5 miesięcy i dopiero teraz to zauważyłem, a wszystko cały czas było na wierzchu 🙂 Co prawda nie mam jeszcze pomysłu jak to wykorzystać… Pozostało mi zapoznać się z innymi artykułami na Twoim blogu, dzięki 🙂