RSS marketing: 5 wartościowych zastosowań Feedburner
RSS marketing jest jednym z kanałów generowania ruchu do strony i tworzenia linków. Im więcej linków tym lepiej, im bardziej różnorodne miejsca, z których pochodzą, a także ich jakość, tym lepsza pozycja twojej strony w wyszukiwarkach internetowych.
Jednym z elementów RSS marketingu jest właściwe używanie Feedburner. Jest to serwis udostępniany przez Google i wykorzystuje on feed twojego bloga czy strony. Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest feed, to więcej na ten temat, przeczytasz w moim innym wpisie tutaj.
Aby móc skorzystać z dobrodziejstw serwisu Feedburner, niezbędnym jest założenie konta pocztowego na Gmail, które jest również usługą zapewnianą przez Google. Jeśli masz takie konto, wystarczy, że zalogujesz się do Feedburner, a następnie w przewidzianym do tego celu okienku wpiszesz adres swojej strony, bądź adres jej feed. Klikając submit, Feedburner stworzy nowy adres URL tradycyjnego feed twojej strony czy bloga.
Tak wygląda przykładowy adres feed stworzony w Feedburner:
http://feeds.feedburner.com/MarketingInternetowyUjarzmiony
A o to 5 bardzo przydatnych zastosowań Feedburner:
- Rejestrując swoją stronę w tym serwisie otrzymujesz dobry link do swojej strony z platformy Google.
- Otrzymujesz ciekawie wyglądającą stronę wyświetlającą zmieniającą się treść na twoim blogu, poprzez którą inni mogą subskrybować feed twojego bloga. Możesz wybrac, w jakim języku będzie się wyświetlać taka strona, w tym również jest wersja polska.
- Możesz umożliwić subskrypcję feed twojego bloga poprzez email. W ten sposób, za każdym razem, gdy opublikujesz nową treść na blogu, subskrybenci otrzymają email z informacją o nowym wpisie. Zaoszczędza to wszystkim czasu.
- Twój nowy adres feed możesz zgłosić do zbiorów feed, inaczej zwanych też agregatorów feed. W ten sposób otrzymujesz dodatkowe linki do swojej strony, ich wartość zależy oczywiście od wartości zbioru. Ponadto zwiększasz swoją ekspozycję online, umożliwiając tym, którzy szukają interesującej ich treści w zbiorach feed, dotarcie do twojej strony. Dwa najmocniejsze globalnie darmowe zbiory feedów to: feedage.com oraz feedagg.com.
- Uzyskujesz dodatkowe narzędzie do analizy zachowań osób korzystających z twojej strony. Możesz śledzić, ilość subskrybentów, ilość kliknięć, wybrany przez nich sposób subskrypcji, RSS agregatory, z których korzystają czytając treść na twoim blogu. Doskonałym uzupełnieniem w tym zakresie jest darmowy plugin do WordPress Feed Stats, która po skonfigurowaniu i połączeniu z twoim kontem Feedburner będzie wyświetlać szereg danych statystycznych bezpośrednio w kokpicie twojego bloga, bez konieczności logowania się przez ciebie do twojego konta na Feedburner.
RSS marketing wcale nie musi być kosztowny czy czasochłonny. Wręcz przeciwnie! Opisany przeze mnie serwis jest darmowy i wystarczy, że raz poświęcisz trochę czasu na jego konfigurację, a potem wszystko już działa automatycznie.
A ty? Czy korzystasz już z Feedburner?
Zdzisław Podkarpi
31 października 2010, 3:26 pmŚwietna wtyczka, co prawda ja u siebie na razie nie wiele widzę, bo mam tylko dwóch subskrybentów z czego jeden to ja :), ale może z czasem będzie coś więcej
Justyna
31 października 2010, 6:38 pm🙂 Może więc na tym etapie, bardziej ci się przyda wtyczka RSS Footer, a Feed Stats uaktywnij za jakiś czas.
Jestem zwolennikiem instalowania małej ilości wtyczek i usuwania tych, z których w danym okresie nie używam. Przy ich dużej ilości jest to prostu spore obciążenie dla bloga czy strony.
Przemek
1 listopada 2010, 11:51 amUżywałem feedburner na jednym z moich blogów – jednak po kilku miesiącach się wycofałem. Bardzo mało chętnych było do subskrypcji mimo, zę blog zatrzymywał czytających, to jednak nikt się nie decydował na feedburner. Może na bardziej wartościowych stronach jest skuteczny – jednak u mnie się kompletnie nie sprawdził.
Justyna
1 listopada 2010, 11:18 pmWitaj Przemek,
a czy wybrałeś wersję Polską wyświetlania strony i możliwość subskrypcji przez email?
To może być również kwestia treści, o której wspomniałeś….
Warto jednak zgłosić swoją stronę do Feedburner, z uwagi na link, jaki otrzymujesz z ich strony;), nawet nie wykorzystując takiego nowego feed na swojej stronie.
Irek
27 grudnia 2012, 9:48 pmA w jaki sposób wybrać polską wersję wyświetlania strony. Widzę w sieci, że są osoby, które takową posiadają 🙂
Irek recently posted..Wtyczki do WordPress – Niezbędne wtyczki
lektor
2 listopada 2010, 1:19 pmUżywam feedburnera i RSS footer, jednak subskrybentów jest stosunkowo niewielu, kilku na powiadomieniach e-mail, kilku w czytnikach. Z ankiet na blogu jednak wiem, że część osób dodaje bloga po prostu do zakładek, nie korzystają z RSS. A szkoda 🙁
Justyna
2 listopada 2010, 7:37 pmTen serwis nie jest jeszcze tak znany w Polsce, podobnie jak zagadnienia dotyczące RSS feed. Ale uważam, że tendencja jest zwyżkowa. Jeśli porównamy opcje, jakie daje tradycyjne feed a Feedburner, to nie ma o czym mówić, szczególnie w sytuacji, gdy jednak są osoby zainteresowane subskrypcją w ten sposób.
Na pewno ważne jest, aby w jak najprostszy i jasny sposób oferować możliwość subskrypcji. Najlepiej poprzez widoczną ikonkę i tekst.
Jest jedna wtyczka „What would Seth Godin do” 😉 Gdy ją aktywujesz, wyświetli ona informację w widocznym miejscu twojej strony o możliwości subskrypcji. Możesz w pełni skonfigurować wyświetlany tekst, a także kiedy ma się ona wyświetlać….
lektor
2 listopada 2010, 9:10 pmJa mam na WP ikonę RSS i pasek wibiya, który wyświetla dodatkową ikonę RSS i daje możliwość podglądu kanału. Jednak nadal większą wartość w zdobywaniu stałych czytelników ma dla mnie fejsbuk niż RSS.
początkująca pozycjonerka
2 grudnia 2010, 8:05 pmŚwietny blog! Ciekawa treść, przyjemnie się czyta. Subskrybuję 🙂
Justyna
4 grudnia 2010, 6:55 pmDziękuję!
katalog stron
7 grudnia 2010, 10:08 pmSuper artykul!!!
Krzysiek
15 marca 2011, 3:48 pmWitam,
zwykle jak szukałem informacji o blogowaniu to przeglądałem serwisy zagraniczne, ale widzę, że u nas też można znaleźć konkretne informacje 🙂
Przy okazji pytanie techniczne.
Na moim feedzie: http://feeds.feedburner.com/ComfolineBlog,
po najechaniu na tytul wpisu jako link pokazują się nic nie znaczące literki i cyferki.
Natomiast u Ciebie jest link taki jak na blogu – czyli tytul wpisu.
Skąd ta różnica jak to ustawić, zmienić? Bo domyślam się że ma to jakiś wpływ na pozycjonowanie?
Pozdrawiam
Justyna
16 marca 2011, 9:43 pmCześć Krzysiek,
Patrzyłam na twój feed i rzeczywiście jest problem. Nie wiem, dlaczego tak się u ciebie wyświetla. Na pewno sprawdziłabym wszystkie ustawienia na koncie w Feedburner, bo może coś dziwnego jest zaznaczone.
Ika
10 kwietnia 2011, 9:11 amJa od niedawna korzystam z Feedburnera. Na początku nie wiedziałam o co chodzi z tą statystyką, która wyświetla się na ikonce feedburnera. Jednego dnia było np. 30, a na drugi dzień 24. Myślałam, że kilka osób w ciągu dnia zrezygnowało z prenumeraty (ja na subskrypcję mówię prenumerata). Okazuje się, że statystyka wyświetla coś w rodzaju – ile osób ostatnio przeglądało kanał a nie ile osób go zaprenumerowało.
A co do feedage i feedagg, to szkoda, że nie ma takich serwisów po polsku…
Tomek
4 maja 2011, 10:54 pmZastanowiły mnie te agregatory feedów.
Tylko czy jest sens się tam zgłaszać jeśli publikuje się artykułu po polsku?
Pozdrawiam i gratuluję świetnego bloga.
Justyna
5 maja 2011, 9:19 pmWitaj Tomek,
Jasne, że warto wysyłać, to są cenne linki prowadzące do Twojego bloga z różnych miejsc w sieci. A jeżeli ktoś z Polski znajdzie tam feed Twojego bloga to tym lepiej. Również w dobie wszechobecnych translatorów, różni ludzie czytają blogi i feedy w różnych językach 🙂
Dziekuję za miłe słowa
Pozdrawiam
GR Coaching
10 października 2011, 12:54 amDzięki twojemu artykułowi zaczynam promować RSS na mojej stronie.
GR Coaching recently posted..Czym jest kanał RSS
Kuba
28 kwietnia 2012, 12:51 pmUruchomiłem RSS Feedburner: ale nie mogę znaleźć funkcji gdzie przełączyć na język polski. U góry po prawo jest ,,Languages”, ale do wyboru jest tylko 6 innych języków.
Proszę o podpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
Kuba recently posted..Majorka z Krakowa 140 zł
Justyna Bizdra
11 maja 2012, 10:55 am@ Kuba, niestey obecnie nie ma Feedburner w polskiej wersji językowej, Do wyboru masz tylko te 6 języków.
Super, że uruchomiłeś subskrybcję przez Feedburner
Wojtek
18 lipca 2012, 3:05 pmWielkie dzięki za masę cennych wskazówek, zwłaszcza na temat feedage.com oraz feedagg.com. U mnie Feedburner na razie wolno się rozwija, mam natomiast sporo wejść z agregatorów blogów poprzez ich feedy. Ale jak widać, temat jest ogromny i warto się cały czas uczyć.
Wojtek recently posted..Seth Godin byłby dumny z tego, że jego książki są czytane w Polsce
Łukasz Kamiennik, TC
26 lipca 2012, 12:07 amHej Justyno. Zastanawia mnie kwestia językowa. Powiadomienia na e-maila przychodzą, ale w wersji anglojęzycznej. Da się to zmienić? Np. ktoś się zapisuje i na skrzynkę dostaje prośbę o aktywację. Widzi coś takiego: Hello there,
You recently requested an email subscription to TotalCopywriting.pl. We
can’t wait to send the updates you want via email, so please click the (…)
…czy jest możliwość przeredagowania treści tej prośby po swojemu, czyli po polsku?
Łukasz Kamiennik, TC recently posted..Bądź nieskazitelny w słowach.<br />O pewnej szamańskiej umowie
Justyna Bizdra
10 sierpnia 2012, 2:27 pm@ Łukasz Kamiennik.
Feedburner niestety nie oferuje obecnie polskiej wersji językowej. Więc nie ma prostego rozwiązania w tym zakresie.
Karol
29 lipca 2012, 6:00 pma jak ograniczyć długość wpisów tak by w czytniku nie pojawiała się cała treść tylko wybrana ilość znaków?
Jakub
30 czerwca 2013, 3:06 pmBardzo ciekawy wpis. Skorzystałem z porad. Dzięki.
Karol zapytał wyżej „a jak ograniczyć długość wpisów tak by w czytniku nie pojawiała się cała treść tylko wybrana ilość znaków?”
Mam to samo pytanie. Kiedy subskrybent dostaje wiadomość, że jest nowy wpis, otwiera wiadomość i widzi całość. Nie musi nawet wchodzić na bloga. Czy da radę to jakoś ograniczyć? Wolałbym, żeby pokazany był jedynie fragment wpisu. Dzięki i pozdrawiam
Dawid
11 sierpnia 2013, 7:26 pmteż jestem bardzo ciekawy jak skrócić wpis w feedburner
Remigiusz Iwan
23 listopada 2014, 11:06 pmNa bloggerze można ograniczyć pokazywanie wpisy w feedburner klikając w panelu bloggera:
Ustawienia – inne – zezwalaj na kanał w blogu i tutaj wybierasz np. Do miejsca zawijania tekstu.
Nie wiem jak jest w WP, ale pewnie też coś podobnego należy szukać…
Pozdrawiam
Asia
3 października 2013, 5:33 pmBardzo przydatne porady. Czy w międzyczasie pojawiły się może jakieś polskie agregatory RSS, do których warto dodać swój kanał RSS?
Asia recently posted..Wyspy Kanaryjskie – Wyspy Szczęśliwe : Lanzarote – przewodnik po Lanzarote na portalu o Wyspach Kanaryjskich
Alice Spencer
6 kwietnia 2014, 5:06 pmBardzo przydatne wpisy! Często tutaj zaglądam aby dowiedzieć się czegoś nowego 🙂 ja również aktywowałam Feedburner z czego bardzo się cieszę 🙂 Po wpisie na tym blogu widzę że się opłacało ( mimo początkowych problemów) jestem zadowolona! Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w pisaniu!
Alice Spencer recently posted..LIEBSTER AWARD (FOURTH TIME)
Darteye
25 lipca 2014, 6:55 pmA może być blog podpięty do tego narzędzia inny niż worpress? np z blogspot.com ?
Prawdę mówiąc blog na wordpressie byłby o wiele lepszy bowiem ma wiele przydatnych wtyczek
Justyna Bizdra
29 lipca 2014, 8:33 pm@Darteye,
tak, każdy blog, który posiada feed.
Wojciech
22 listopada 2014, 3:34 amBardzo dobry artykuł. Aczkolwiek mam dylemat z przekierowaniem kanału RSS na Feedburnera za pomocą htaccess.
Czy jest jakaś i inna alternatywa ?
Wojciech recently posted..Homo Denisovan, Czyli „człowiek Ałtajski”
Kacper
23 lutego 2015, 7:49 pmŚwietny post, zaraz zajmę się podpinaniem moich feedów pod Feedburnera.
Kacper recently posted..Narzędzia SEO Android – bądź na bieżąco ze swoją witryną
Callisto
21 maja 2016, 1:55 amWitam szukam czegoś podobnego, ale dla strony internetowej żeby móc automatycznie publikować nowe treści na FB.