Dlaczego musisz zadbać o responsywność twojej strony internetowej przed 21 kwietnia
Czas leci, a 21 kwietnia to już tuż tuż. Co jest jednak takiego magicznego w tej dacie? Otóż w tym dniu Google wprowadza nową, dużą zmianę algorytmu, której nie możesz przegapić!
Generalnie zmiany algorytmu Google są bardzo częste, jest ich nawet kilkaset w ciągu roku. Większość z nich jest jednak niezauważalna. Jedynie niektóre są bardzo poważne z uwagi na procent stron, które są przez nie dotykane. Np. tzw. Panda dotknęła w 2011r. około 12 % stron, deindeksując je, bądź obniżając ich pozycjonowanie się w wyszukiwarkach internetowych.
Za każdym razem zmiany algortymu dotyczą wyłapywania stron, które nie są zgodne z polityką Google w zakresie ich prawidłowej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych, czy to w zakresie elementów na samej stronie, czy poza nią – linki prowadzące do danej witryny,
Zakres aktualizacji algorytmu Google – 21 kwietnia 2015
Są głosy, że to, co się wydarzy w dniu 21 kwietnia i kolejnych, będzie poważniejsze w skutkach, tych negatywnych, niż wspomniana Panda. Tym razem Google kładzie nacisk na mobilność stron internetowych, czyli ich łatwość w automatycznym dostosowaniu się do różnego rodzaju urządzeń mobilnych, typu smartfony, tablety i inne.
Według wytycznych Google strona musi być responsywna, bądź posiadać specjalną wersję mobilną. W przypadku nie zastosowania się do tych wymagań należy się spodziewać obniżenia pozycji danej strony internetowej w wyszukiwarce internetowej.
Gdzie sprawdzić czy twoja strona jest mobilna
1. Google oferuje dostępne publicznie narzędzie do analizy poszczególnych URL twojej strony. Jeżeli okaże się, że twoja strona nie jest responsywna wówczas wyświetli się odpowiedni komunikat oraz zakres błędów.
Komunikat pozytywny:
Komunikat negatywny:
2. Drugim sposobem na przekonanie się czy twoja strona spełnia wymagania Google w zakresie mobilności, jest sprawdzenie komunikatów Google dotyczących twojej strony dostępnych w Google Webmaster Tools. Wszelkie informacje w tym zakresie znajdziesz w sekcji: Ruch związany z wyszukiwaniem – Obsługa na urządzeniach przenośnych.
Spójrz poniżej:
Naprawa problemów
1. Jeżeli twoja strona zbudowana z wykorzystaniem WordPress.org nie jest responsywna, to przyczyną jest szablon, który nie spełnia wymagań w tym zakresie. Szybkim rozwiązaniem jest zmiana szablonu na lepszy, nowocześniejszy i oczywiście responsywny. Polecam szablony z tego miejsca z uwagi na duży wybór, ich piękny wygląd i responsywność.
2. W przypadku strony z WordPress.org możesz również skorzystać z możliwości, jakie daje ta wtyczka. Dzięki niej stworzysz specjalną wersję mobilną twojej strony dostępną dla użytkowników urządzeń przenośnych oglądających twoją stronę internetową.
3. W przypadku stron internetowych zbudowanych z wykorzystaniem innych systemów i rozwiązań, niż WordPress.org, polecam albo przeniesienie strony na tą platformę, albo jej szybkie dostosowanie poprzez stworzenie specjalnej wersji mobilnej strony.
Po wykonaniu zmian, zgłoś swoją stronę do ponownej indeksacji w Google Webmaster Tools w sekcji: Indeksowanie – Pobierz jako Google, a następnie poprzez wybranie opcji: Pobierz i Renderuj dla każdej z dostępnych opcji wyboru.
Podsumowanie
Do 21 kwietnia jest jeszcze trochę czasu. Nie zwlekaj jednak. Im szybciej wprowadzisz niezbędne zmiany, tym lepiej. Tym szybciej zgłosisz poprawioną stronę do ponownego przebadania przez Google.
Warto to zrobić, bo konsekwencje braku mobilności twojej strony odczujesz spadkiem wyszukiwań w skali miesiąca i spadkiem czytelników czy potencjalnych klientów.
Masz pytania? Nie jesteś pewien, jak to wszystko zrobić? Napisz do mnie albo zostaw swój komentarz poniżej.
Kamila Nitschka
9 kwietnia 2015, 12:15 pmResponsywna strona powinna być podstawą już od dawna. Ja swój szablon mam od prawie roku i zdecydowanie lepsze wyniki w google analytics.
Strona, która prawidłowo wygląda na każdym urządzeniu ma coraz większy wpływ na to, że czytelnik pozostanie u nas.
Gdy wchodzę na stronę z wyszukiwarki na smartfonie i widzę, ze układ jest rozjechany i nie da się przeglądać to wychodzę i już nie wracam. Bo zapominam potem jaki to był adres aby po powrocie do domu odpalić stronę na komputerze.
Kamila Nitschka recently posted..Jak nie pisaÄ bloga? 4 BÅÄdy poczÄ tkujÄ cych blogerów.
Justyna Bizdra
9 kwietnia 2015, 9:26 pmDziękuję Kamilo,
moja reakcja jest taka sama. Szkoda czasu, w sytuacji, gdy można łatwiej surfować po innych stronach dostosowanych do urządzeń mobilnych.
Zenjo
21 kwietnia 2015, 12:47 pmDokładnie 🙂 Ostatnio zgłosiła się do mnie klientka z zapytaniem o pozycjonowanie jej NOWEJ strony (2 miesiące). Gdy standardowo podpięła mnie pod narzędzia webmastera od razu trafiłem na komunikat – „napraw problem z responsywnością strony”. Gdy jej to zgłosiłem i poprosiła o korektę strony firma odpowiedziała jej, że się nie da i jak chce to mogą jej postawić nową na -uwaga – 5 tysi… żal.
Zenjo recently posted..Cookie Policy
Justyna Bizdra
25 kwietnia 2015, 2:15 pm@ Zenja,
rzeczywiście sporo za dodanie responsywności!!
Arek
3 czerwca 2015, 12:54 amsporo lub nie sporo, zależy jaki to serwis, jeśli sklep to n ie zazdroszczę. Z drugiej stronyh kto robi w 2015 roku strony nieresponsywne?
Arek recently posted..Zaprzeczenie ojcostwa – aspekty prawne.
Alka
9 kwietnia 2015, 1:02 pmDobrze, że odwiedzam twój blog. Rzadko śledzę takie informacje, a korzystając z poleconego przez Ciebie narzędzia okazało się, że jedna z moich stron nie spełnia wymagań. Dzięki wielkie za informacje 🙂
Alka recently posted..Czy dziecko powinno oszczędzać?
Justyna Bizdra
9 kwietnia 2015, 9:27 pmDziękuję Alka,
cieszę się, że mój artykuł okazał się pomocny!
Mateusz
9 kwietnia 2015, 1:34 pmOsobiście już zaplanowałem sobie działania na wypadek zmian drastycznych ale narazie nie mam zamiaru ich wprowadzać na moich stronach dopiero kiedy będe widział jak daleko będą posunięte zmiany Googla wtedy się do nich odpowiednio ustosunkuje.
Pozdrawiam Mateusz.
Mateusz recently posted..Czym kierować się podczas wyboru agencji SEO.
Widze_Paranoika
9 kwietnia 2015, 1:49 pmWidzę kolejna osoba próbuje siać panikę, nieporozumienie i nie potrafi nawet podać źródła, zrozumieć go i porządnie przetłumaczyć. W całym artykule siana jest propaganda z serii „brak mobilki = wylatujesz z SERPów”. W rzeczywistości wyniki na laptopach i komputerach będą nietknięte, a zmiany dotyczyć będą WYŁĄCZNIE wyników mobilnych. Tak, Google używa kompletnie osobnych algorytmów i baz danych dla wyników klasycznych i mobilnych.
Nie każda strona targetuje w użytkowników mobilnych, i nie każda strona potrzebuje RWD. StackOverflow nie posiada ani RWD, ani wersji mobilnej witryny w subdomenie, a gwarantuję, że ten serwis w ogóle nie straci (a może nawet zyska) 21 kwietnia.
Dokształcić się proszę, bo to aż żal czytać jak „specjaliści seło” wypowiadają się na tematy, o których wyczytali na innych pseudo-eksperckich blogach, a pojęcia nie mają wcale.
Paweł
9 kwietnia 2015, 2:39 pmAktualizacja dotyczy MOBILNYCH wyników wyszukiwania, a nie całej wyszukiwarki.
Paweł
8 maja 2015, 7:03 pmPóki co, wczoraj zaktualizował się tylko panel Google Webmaster Tools, a pozycje na mobilkach stoją w miejscu 🙂
Nie mniej warto zainwestować w RWD dla swojej strony, chociażby z uwagi dla wygody użytkowników.
Paweł recently posted..Garść prawdy o szablonach WordPress
Marcin
9 kwietnia 2015, 9:28 pmWarto dodać, że chodzi TYLKO o „mobile searches”, a nie samą wyszukiwarkę jako taką. Inaczej wszyscy odbiorą to wprost jako zmiany wszędzie, a to nie jest prawdą. Wyszukując na komputerze nie zobaczysz żadnej zmiany w wynikach.
Justyna Bizdra
9 kwietnia 2015, 9:29 pm@ Mateusz
@ Paweł
@ Widze_Paranoika
dziekuję za komentarze
Justyna Bizdra recently posted..Dlaczego musisz zadbać o responsywność twojej strony internetowej przed 21 kwietnia
George Buqdal
9 kwietnia 2015, 10:12 pmTrochę dziwne ma Google to narzędzie do sprawdzania stron pod względem zgodności z kryterium mobilności.
Bo strona o adresie z przekierowaniem poprzez domenę nie spełnia kryterium mobilności.
A ta sama strona bez przekierowania z domeny posiada pełne kryteria mobilności.
Ciekawa sprawa 🙂
George Buqdal
Justyna Bizdra
11 kwietnia 2015, 11:05 amCześć George.
tak ciekawe, dobrze, że bez przekierowania spełnia kryteria mobilności 🙂
Darek
10 kwietnia 2015, 11:23 amNie jest dobrze, wyszło, że jestem nieprzyjazny urządzeniom mobilnym. Dobrze że przynajmniej już wiem o tym. Gorzej że nie wiem co z tym zrobić. Trudno trzeba będzie szukać pomocy, aby się poprawić.
Dzięki, dobrze że tu trafiłem
Justyna Bizdra
11 kwietnia 2015, 11:02 amWitaj Darek,
jeżeli masz stronę na Wordpress.org, wystarczy zmiana szablonu albo skorzystanie z wtyczki, którą polecam w artykule. Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy skontaktuj się tutaj
Darek
12 kwietnia 2015, 7:58 pmDzięki za odpowiedź. Moja stronka to Joomla, podobno na początek prostsza w tworzeniu, przynajmniej tak mi mówili. Nie wiem jak Wordpress, ale z tym sobie jakoś radzę, a naprawdę zacząłem od zera wiedzy i dalej moja wiedza na podobnym poziomie. Pomalutku poznaję nowe tematy i staram się działać.
Darek recently posted..Opel ADAM ROCKS S
Marcin Marć
14 kwietnia 2015, 11:03 amPod Joomle jesteś w stanie coś polecić?
Kuba
25 maja 2015, 3:44 amNiestety jak się ma joomle 1.5.26 ja na jednym portalu taką mam to trzeba się sporo namęczyć aby była mobile.
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 5:56 pm@ Kuba,
nie ma to jak Wordpress 🙂
Rafał
14 kwietnia 2015, 12:49 pmTo już dokładnie za tydzień. Wciąż mam stronę, która nie spełnia wymagań. Mam nadzieje, że do tego czasu ją skończę.
mobil
14 kwietnia 2015, 2:34 pmNa szczęście moja strona jest bardzo przyjazna dla wszystkich urządzeń mobilnych 🙂
jb
14 kwietnia 2015, 7:49 pmStandardem powinno się stać (aczkolwiek [jeszcze] nie każda osoba zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem stron oraz e-sklepów to stosuje) wdrażanie stron RWD. Uwarunkowane jest to faktem, że coraz więcej osób korzysta z wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych. Dzięki takiemu zabiegowi można ułatwić takim userom życie.
Jednakże uważam, że nawet jak responsywność strony będzie miała jakikolwiek wpływ na pozycjonowanie to na pewno będzie to miało marginalne znaczenie. Obecnie w pozycjonowaniu duże znaczenie ma tytuł strony, odpowiednio zoptymalizowane linki do podstron oraz (najważniejsze!!!) wartościowe linki do pozycjonowanej strony z zewnątrz. Używając słowa wartościowe mam na myśli strony z ugruntowaną pozycją, cieszące się zaufaniem.
Osobiście uważam, że łącznie z resposywnością strony warto skupić się na regionalizacji stron w wynikach wyszukiwania. Dzięki urządzeniom mobilnym mamy możliwość wyszukiwania miejsc znajdujących się w okolicy bieżącej lokalizacji usera np. smartfona.
soda
19 kwietnia 2015, 12:14 amA skąd ta data? Rozumiem i domyślam się po ostatnich alertach od G. że to w końcu nastąpi, ale nie rozumiem skad akurat ta data….
Kryspin
24 kwietnia 2015, 11:05 amMnóstwo ludzi pod koniec 2014 roku mówiło, że 2015 będzie rokiem mobile. No i tak po części się stało. Coraz więcej ludzi korzysta ze smartfonów i tabletów do przeglądanie internetu. Jestem ciekaw jakie strony przez ten czynnik poleciały w dół. Jeśli chodzi o moje strony to już od dawna były responsywne.
Bartosz
24 kwietnia 2015, 3:23 pmOd dawna się zapowiadało, że Google coś zmontuje w kwestii responsywności stron. Ogólnie w innych krajach chyba więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do surfowania po necie niż u nas, stąd pewnie ten ruch. I obstawiałbym, że z czasem ten czynnik może jeszcze zyskiwać na znaczeniu.
Krystian
27 kwietnia 2015, 1:21 pmNie do końca rozumiem tej wtyczki dającej responsywność. Włączyłem ją, google poczytuje ją jako zgodną z urządzeniami mobilnymi, oczywiście, ale z drugiej strony wyświetla się „przykładowa strona”?
Krystian recently posted..Światło przyszłości, czyli czy nastanie jasność?
Alicja
28 kwietnia 2015, 10:26 amA to nie jest przypadkiem tak, że wyniki poleciały jedynie w wyszukiwaniach na urządzeniach mobilnych? Ja też jestem za tym, żeby karać strony nieresponsywne, które zazwyczaj są dziadowskie po prostu..
Alicja recently posted..Co zrobić w sytuacji, gdy nie możemy odpalić samochodu?
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 9:00 pm@Alicja,
konsekwencje braku responsywności dotyczą wyników wyszukiwania na urzązeniach mobilnych.
Folder
28 kwietnia 2015, 2:49 pmI jak u Was z wynikami w mobilnych wynikach wyszukiwania? Widać przetasowania? Minął tydzień więc nadchodzi czas wyciągania pierwszych wniosków:)
Iwona
30 kwietnia 2015, 8:53 amWitam, firma, która zajmuje się pozycjonowaniem mojej strony nic nie mówiła, żeby pozycje spadły. A moja strona na pewno nie jest przystosowana na komórki. Czy możliwe, że się przed tym uchroniłam?
Iwona recently posted..Niezastąpiona w każdej kuchni!
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 9:01 pm@ Iwono,
ważne, aby sprawdzić wyniki wyszukiwania na uzrądzeniach mobilnych.
Jacek
30 kwietnia 2015, 3:23 pmO tym, że Google będzie promowało strony responsywne na urządzeniach przenośnych, było wiadomo już od dawna. Pytaniem było to, kiedy przyzna się do wprowadzenia algorytmu. Zazwyczaj było to po fakcie, natomiast teraz chwała im za wcześniejsze zapowiedzi i kampanię informacyjną na Youtube.
Jacek recently posted..Soczewki Acuvue na tle innych soczewek markowych
Estera
3 maja 2015, 5:43 pmMnie osobiście bardzo to dziwi, że w dzisiejszych czasach tworzy się jeszcze strony, które nie mają wersji mobilnej. No ale tak jak już ktoś napisał, jakiegoś wielkiego zamieszania ta aktualizacja nie wprowadziła. Pozdrawiam!
Estera recently posted..Granatowe spodnie i bluzka w kolibry
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 9:04 pm@ Estera,
coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do wyszukiwania i czytania zawartości stron internetowych, ja jestem jedną z nich, brak wersji mobilnej to utrata wizyt w tym zakresie. Moim zdaniem to ważny aspekt i warto o to zadbać.
Piotr
8 maja 2015, 9:01 amDobry wpis 🙂
Warto wspomnieć również, że razem z wymaganiem mobilności strony do algorytmu wchodzi ze zwiększoną wagą element szybkości ładowania strony. Jeśli ktoś korzysta z dobrego hostingu, to raczej nie ma się czego obawiać, ale warto o tym pamiętać i sprawdzić swoją strone w Google Insight.
Pozdrawiam
Piotr recently posted..Smartwatch Swatch: Pół roku na jednym ładowaniu?!
Adam
10 maja 2015, 11:27 amPotwierdzam, od czasu przerobienia swojej strony na wersje mobilną podskoczyły pozycje również te dla deskopów.
Adam Pilski
11 maja 2015, 12:48 pmJestem zielony w sprawach blogowania. Swojego bloga prowadzę dopiero od dwóch dni. Właśnie sprawdziłem sobie mobilność i jest ok. Strona przyjazna dla urządzeń mobilnych. Dzięki za poradnik.
Kompoz
18 maja 2015, 12:27 amBardzo ważna zmiana, ciekawe ile i kiedy wniesie coś do polskiego internetu. Zapowiedzi było już kilka choć nieoficjalnych, oczywiście można też było się tego spodziewać … 🙂
Kompoz recently posted..Naprawa laptopów Lenovo Poznań i okolice
Michał
18 maja 2015, 12:07 pmJa już swoje przerobiłem 🙂
Radek
21 maja 2015, 10:09 amSłyszałem o tym, że w branży dużo się o tym mówi. Dzięki za poradę, sprawdziłem testerem i na szczęście moja strona jest zgodna z wymogami Google:)
Radek recently posted..Czym różni się usługa bagażówka od przeprowadzki?
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 5:57 pm@ Radek,
Gratulacje!
Kuba
25 maja 2015, 3:42 amMam takie wrażenie że ta zmiana dotyczy stron pod wyszukiwarkę dla urządzeń przenośnych, strona bez optymalizacji nie wyświetli się w wynikach. Natomiast na PC się wyświetli to o to chodzi?
Kuba recently posted..Co zrobiÄ gdy Google Adsense nam podziÄkuje?
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 5:57 pm@ Kuba,
tak, konsekwencje dotyczą wyników wyszukiwania na urządzeniach przenośnych. Na PC jest bez zmian.
Grzegorz
31 maja 2015, 6:43 pmMożna tłumaczyć, że to wyników na pc nie zmienia a i tak nadal znane firmy (bez nazw) straszą i wykorzystują niewiedzę i naiwność klientów. Sam dostałem takie „oferty”…
Respon
11 czerwca 2015, 10:45 amI bardzo dobrze, że Google wprowadziło taki algorytm. Strona responsywna to podstawa.
Rozjechany układ zdecydowanie nie zachęca do pozostania na niej. Ja nie zadaję sobie trudu
przewijania takiej stronki na moim smartfonie. Cóż firmy muszą się postarać jeśli chcą
pozyskać klienta.
Respon recently posted..Strona responsywna – dlaczego warto ją mieć?
Domeny
24 czerwca 2015, 3:31 pmBardzo istotna rzecz w nowej erze. Zdecydowanie znaczna część ludzi zaczyna przeglądać internet na mobilnych rządzeniach więc warto by przystosować strony pod własnie takie urządzenia.
SeoTop
24 czerwca 2015, 7:39 pmNie było tak źle z tym algo, kto zdążył poprawić stronę ten nie poleciał. Choć znam i takich którzy nadal nie są „mobile friendly” a siedzą w Top-ach 😉
pracowniakrakow
25 czerwca 2015, 2:16 pmPrawda responsywne strony to powinna być teraz podstawa z rosnącym rynkiem m-Commerce i popularyzacja smartfonów. Podobna kwestia jak w przypadku reklam, strony które źle się wyświetlają na smartfonach nie będą odwiedzane ze względu na problem użytkowania, jak reklama która jest po prostu nie wygodna.
pracowniakrakow recently posted..FAQ
GCDS
2 lipca 2015, 11:45 amNa pozycję mojej strony internetowej w ogóle nie wpłynęła zmiana skryptu, mimo braku wersji mobilnej. Tylko mi się upiekło czy ktoś jeszcze się z tym spotkał? 😉
Lux
7 lipca 2015, 1:58 pmU mnie tak samo @GCDS.
Tomasz
20 sierpnia 2015, 7:24 pmStrony mobilnej ani RWD być nie musi i pozycja w Google SERP od tego nie zależy. Ci mniej świadomi Klienci dają się nabierać na te sztuczki słowne Polaczków, które są doskonałą rózgą dla wszystkich tych opornych przedsiębiorców którzy nie chcieli nic do tej pory zmieniać na swojej stronie internetowej. Pozycja w SERP vs RWD i strona mobilna – nie ma kompletnie NIC WSPOLNEGO. Posiadanie takiej wersji strony powinno zostać przeanalizowane pod kątem ewentualnych odbiorców, czy odbiorcy do których kierujemy przekaz to osoby które korzystają z urządzeń mobilnych w celach biznesowych przeszukując naszą witrynę internetową. W Polsce się takich badań nie robi zbyt często, bo nie potrzeba. Naiwni klienci przyjmują wszystko co „specjaliści” wszelkich maści wysmarczą w Internecie. Zatem płodzi się BEZMYŚLNIE tych mobilnych i RWD wersji serwisu – aż rzygać się chce… Nie zawsze i nie każdemu RWD jest potrzebne, w wielu przypadkach jest to zbyteczne a często wręcz przeszkadza. To jest jedynie opcja, jak jedna z wielu, jakie Google. Badam witryny internetowe bez RWD i bez wersji mobilnych i istotne ich pozycja w SERP idzie w górę mimo że RWD nie ma i nie będzie. Więc obudźcie się ludzie…. nie piszcie głupot…
andriej
16 września 2015, 12:36 amNa szczęście teraz prawie każdy szablon jest responsywny, więc nie ma problemu słabych wyników w google przez nie przystosowanie strony do urządzeń mobilnych. Ogólnie podobno lepiej postawić stronę od nowa niż przerabiać aby była responsywna – Prawda to ?
Jędrek
21 września 2015, 7:15 pmMoja strona na szczęście responsywa 🙂
izaiza
25 września 2015, 8:47 amresponsywna strona teraz to podstawa zwłaszcza dla przedsiębiorców online, bo teraz duża część użytkowników internetu robi wszystko na smartfonach. Późno, ale dobrze, ze juz to google dopasowały.
rozwód bez orzekania o winie : radca prawny Lublin
Aneta
11 marca 2016, 11:44 amCoraz więcej potencjalnych klientów szuka ofert poprzez Adwords strona responsywna jest szczególnie ważna dla nich.
Aneta recently posted..Kampanie AdWords w Gmail – nowy wymiar mailingu
Responsywne Strony Internetowe
30 grudnia 2017, 11:16 amJa od siebie dodam jeszcze coś jeżeli chodzi o marketing.
Aktualnie prezesi firm / osoby decyzyjne pracują głównie w trasie, na tabletach. Mowa tutaj o większych spółkach.
Fajnie mieć mobillną stronę internetową, aby być o krok od konkurencji do przodu.
Osoba która chce złożyć zapytanie ofertowe (na tablecie) ma dostać krótkie info o czym się dana firma (strona www) zajmuje oraz szybki contact form, najlepiej z 1-2 polami.
Kwesstia UX.