Poradnik video: jak zabezpieczyć dokument pdf przed kopiowaniem i drukowaniem
Na pewno sprzedając ebooki w formacie PDF, czy też udostępniając ograniczonemu gronu osób dokumenty PDF, zastanawiałeś się, bądź nadal zastanawiasz się jak zabezpieczyć własne pliki bez narażenia się na ich kopiowanie czy drukowanie bez twojej zgody.
Kwestia ta staje się szczególnie drażliwa, w obliczu dość powszechnego niezgodnego z prawem kopiowania plików i ich udostępniania na różnego rodzaju portalach. W ten sposób słusznie możesz obawiać się, że stracisz należne ci wynagrodzenie za każdy tak nielegalnie udostępniony egzemplarz twojej książki.
Na szczęście są rozwiązania, które pozwalają na zabezpieczenie plików PDF.
Jednym z takich rozwiązań jest genialna wtyczka do WordPress PDF Stamper, z której sama korzystam.
Każdy egzemplarz sprzedawanej przeze mnie książki jest uprzednio przeze mnie zabezpieczany poprzez wybranie odpowiednich opcji oferowanych przez wtyczkę. Do wyboru jest szereg opcji, które pozwalają na kompleksowe zabezpieczenie twoich plików w formacie PDF.
Zalety i opcje wtyczki
- Wtyczka ta jest bardzo prosta w instalacji, a instaluje się ją jak każdą inną wtyczkę.
- Konfiguracja również jest bardzo prosta. Ogranicza się do ustawienia ścieżki usytuowania sprzedawanego czy udostępnianego dokumentu na serwerze, wybrania rodzaju pieczątkowanego tekstu oraz jego stylizacji. Do wyboru są również opcje dotyczące bardziej zaawansowanych zabezpieczeń w postaci wyłączenia drukowania czy kopiowania pliku, a także zabezpieczenia go hasłem.
- Dzięki wtyczce masz możliwość wstawienia dowolnego tekstu do stopki twojego ebooka czy dokumentu PDF, który będzie np. identyfikował kupującego książkę poprzez imię i nazwisko oraz email.
- Możesz dodatkowo wystylizować tekst.
- Wybrany przez ciebie tekst pojawi się na każdej stronie twojej książki czy dokumentu. Możesz zdecydować czy chcesz, aby tekst wyświetlał się na pierwszej stronie dokumentu czy też nie.
- Możesz zabezpieczyć dokument hasłem.
- Możesz zablokować możliwość drukowania czy kopiowania dokumentu.
- Możesz zintegrować wtyczkę ze sklepem, jeżeli twoja strona zbudowana na platformie WordPress jest jednocześnie sklepem. Wówczas każda książka będzie automatycznie stemplowana przez wtyczkę.
- Możesz również manualnie każdorazowo dodawać pieczątki do twoich dokumentów i wysyłać je adresatom.
Wady
Używając tej wtyczki już ponad rok czasu, nie spotkałam się z żadnymi jej wadami.
Jakkolwiek, jeżeli nie znasz angielskiego to brak wersji polskiej wtyczki możesz uznać za wadę.
Koszt tego rozwiązania
Pdf Stamper jest wtyczką odpłatną i licencja na jedną stronę kosztuje $49.95.
Mój instruktaż video
Zobacz poniżej krótki film video, w którym:
- demonstruję jak wygląda pieczątka wykonana przez PDF Stamper na moim ebooku „Przeciąż swoją stronę”,
- jak wyglądają opcje wtyczki,
- jakie pola w ustawieniach wtyczki należy wypełnić.
Przeczytaj więcej o PDF Stamper.
A ty, czy korzystasz z podobnych rozwiązań? Jak zabezpieczasz swoje dokumenty pdf?
Moje ostatnie testy wykazały, że tak zabezpieczony dokument nie może zostać zmieniony przez prosty edytor pdf Foxit. To tylko potwierdza solidność zabezpieczeń PDF Stamper.
Piotr Skrzypczak
4 września 2012, 9:14 amWyczytałem, że wtyczka pozwala na automatyczne stemplowanie PDF-ów. Z jaką dodatkową wtyczką to działa?
Druga sprawa czy można zrobić tak, żeby PDF się automatycznie stemplował np. przy rejestracji użytkowników do zamkniętej strefy na Wordpress? Chodzi mi o stworzenie automatycznej sprzedaży z zabezpieczeniem publikacji PDF.
Piotr Skrzypczak recently posted..Dropbox instrukcja uruchomienia usługi
Justyna Bizdra
4 września 2012, 10:25 am@Piotr Skrzypczak, pdf stamper działa doskonale z wtyczką sklepową WP e-store autorstwa tej samej firmy oraz z Clickbank. W przypadku zastosowania innych wtyczek sklepowych pdf stamper wymaga dokonania dodatkowej integracji.
Jacek
4 września 2012, 10:11 amWstawki w stopce, nagłówku.
Zabezpieczenia takie były dobre nim pojawiły się czytniki e-ink Kindle.
W dzisiejszych czasach posiadacze czytników, których coraz więcej cierpią tylko, gdy są jakiekolwiek dodatki w stopce nagłówku – najlepiej, aby w ogóle ich nie było – chyba, że oprócz wersji PDF damy też wersję na czytniki w .EPUB, .MOBI.
Jeśli jednak nie ma wersji na czytnik, wiele osób, przed wysłaniem na czytnik, formatuje, przycina wstępnie PDF dla komfortu czytania na czytniku. Pozbywa się wszelkich marginesów, by pozostawić tylko tekst (np. za pomocą )
Szyfrowanie, zabezpieczenie hasłem.
Jeśli chodzi o szyfrowanie, wiele wydawnictw jeszcze 2-3 lata temu używało zabezpieczenia hasłem lub innymi standardami – jednak okazuje się, że to ma jednak odstraszający, utrudniający posiadaczom czytników skutek – i ludzie szukają takich pozycji, które nie utrudniają im życie.
Poza tym jak ktoś się uprze, to i tak odbezpieczy pdfa (np. za pomocą http://pdfkey.com/ ) a więc jest to zabezpieczenie pozorne.
Amazon jest tu dobrym przykładem – nie koduje, nie zabezpiecza hasłem.
Tą samą drogą poszedł w Polsce Helion i ich wydawnictwa w wersji elektronicznej na Ebookpoint.pl (zaletą ich jest to, że w większości ebooków oferują 3 standardy pdf, .epub, .mobi – dodajmy, ze bez dodatkowej dopłaty).
Podsumowując, jak zabezpieczyć się, przy okazji nie utrudniając klientom życia:
• nie używać szyfrowania, hasła – to uniemożliwia czytanie na czytnikach (np. Kindle)
• dodawanie małych wstawek (ale nie nachalne na każdej stronie) wpisu z informacją np. na 2-3 stronie e-booka – kto kupił, zamówił książkę.
• dodatkowo wartało by się zatroszczyć o wersje mobilne .epub, .mobi
Jacek recently posted..Jak produktywnie, bez rozpraszaczy czytać strony internetowe, podobnie jak książkę?
Justyna Bizdra
4 września 2012, 10:30 amWitaj Jacek,
dziękuję za twoją analizę. Na pewno będzie ona przydatna dla czytelników mojego bloga w zakresie wyboru dokonywanych zabezpieczeń.
Serdecznie pozdrawiam
Sebastian Jakubiec
4 września 2012, 10:45 amRównież nie jestem zwolennikiem polityki restrykcji, gdyż utrudnia tylko legalnym właścicielom normalne i bezproblemowe korzystanie z w pełni opłaconej wersji, kosztem tego – że autor ma poczucie, że się zabezpieczył. Co i tak wykazano, jest zabezpieczeniem pozornym.
Sebastian Jakubiec recently posted..Relacja z pierwszego polskiego HangOut
Mariusz Kołacz
4 września 2012, 11:47 amPrawda jest taka, że każde zabezpieczenie można złamać. Jak ktoś będzie bardzo chciał to nie będą mu straszne szyfrowania, znaki wodne i inne wynalazki utrudniające kopiowanie.
Jacek
5 września 2012, 11:43 amOtrzymujemy tak dużo informacji, że jeśli dodatkowo będziemy utrudniać życie odbiorcom, może okazać się, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego.
Będziemy mieć e-booka, którego mało osób (ze względu na utrudnienia) przeczyta.
Ludzie z reguły są uczciwi, natomiast przed tymi nieuczciwymi raczej nie zabezpieczymy się – bo jeśli będzie chciał, to wszystko zrobi z zabezpieczoną treścią.
Dlatego takie rozwiązania należy stosować rozważnie – a najlepiej unikać.
Jacek recently posted..Evernote – wysyłanie e-mailem wiadomości do notatnika
Justyna Bizdra
5 września 2012, 11:20 pmWitaj Jacek,
nie jestem zwolennikiem pomijania jakichkolwiek zabezpieczeń. Jasne, że należy zachować umiar we wprowadzaniu zabezpieczeń, dopasowując je do oferowanego produktu i jego wartości. Jednak tak jak z zabezpieczaniem domu czy samochodu.. każde zabezpieczenie można złamać, jednak ich wprowadzanie dodaje utrudnienie dla tych, którzy chcą wejść w nielegalne posiadanie danego produktu.
W zakresie ebooków uważam, że najlepszym zabezpieczeniem jest umieszczenie krótkiego tekstu w stopce dokumentu informującego o osobie kupującego i jego emailu. Żadko kto pokusi się o rozpowszechnienie takiego ebooka zawierającego dane osobowe.
To jest mój osobisty stosunek do tej kwestii. Szanuję twój i pozostawiam tą kwestię do decyzji każdej indywidualnej osobie.
Jacek
12 września 2012, 11:28 amZgadzam się z drugim akapitem:
” … najlepszym zabezpieczeniem jest umieszczenie krótkiego tekstu w stopce dokumentu informującego o osobie kupującego i jego emailu …. ”
Choć dodałbym, że lepiej gdy taka informacja jest nie w stopce, a w treści, w środku np. na 2-3 stronie ebooka przed spisem treści (tam gdzie zamieszczone są informacje o prawach autorskich, wydaniu, redakcji itp.) .
Jeśli jest na dole na każdej stronie, to prosto obciąć taki dodatek w PDF np. wspomnianym
Twistet
4 września 2012, 2:40 pmBardzo fajny wpis
Rafał
30 kwietnia 2013, 1:31 pmWitaj Justyna!
Mam pytanko:
Sprzedaje moje produkty przez internet w wersji pdf. Mam przygotowany taki programik, ktory wysyla linka z pdfem do sciagniecia, gdy dotpay odnotuje wpłate.
Czy wtyczka o ktorej mowa ma taka opacje, zeby na drodze dostaraczania tego pdfa do klienta go steplowala?
Justyna Bizdra
4 maja 2013, 12:29 am@ Rafał,
tak, ta wtyczka ma taką opcję w połączeniu z wtyczką tego samego autora: WP eStore.
Dla innych rozwiązań trzeba by było ją przerobić i zintegrować, aby uzyskać taki efekt.
Monika
9 września 2014, 10:27 amWitaj Justyna,
czy wiesz może, jak bezpiecznie sprzedawać pliki wideo? Gdzie i jakie umieścić zabezpieczenia?
Justyna Bizdra
12 września 2014, 12:40 pm@ Monika,
w tym artykule znajdziesz ciekawe porady w tym zakresie: mediacollege.com/video/streaming/protect/
Monika
17 września 2014, 3:06 pmPrzeczytałam, dziękuję. Najmocniejsze jest zdanie pod koniec, że złodzieje zawsze mają o jedną opcję więcej. Chyba trzeba się zdystansować…
Zabezpieczanie plików jest dla mnie na razie czystą teorią, ale zgłębiam też inne tematy z Twojego bloga – bardzo ciekawe i pomocne, np. zakładanie e-sklepu na wordpressie. Przymierzam się bowiem do założenia takiego sklepu, w którym produktami będzie sprzęt z branży, a w późniejszym czasie także pliki. Tak więc czytam i korzystając z Twoich uwag powoli się uczę. Dziękuję!
Pawel
1 grudnia 2018, 12:38 amKupiłem tą wtyczkę już dawno przy okazji innych zakupów, ale dopiero kilka dni temu postanowiłem ją wdrożyć. Pierwsze wrażenie: integracja z WooCommerce jednym kliknięciem.
Minusy: pomimo zaznaczenia opcji „utf8” nie ma polskich znaków… i format daty z „November”… i tekst się nie łamie przy krawędzi strony…
Pawel recently posted..Magia Uwolnienia zamiast Radykalnego Wybaczania?