Ile linków wychodzących z danej strony serwisu jest akceptowalne przez Google?
Matt Cutts z Google bardzo fajnie wyjaśnia, jakie jest obecnie podejście Google do ilości linków umieszczonych na pojedynczej stronie. Przeczytaj mój skrótowy transkrypt filmu poniżej.
Przez długi czas jedną z wytycznych Google w zakresie właściwej ilości linków umieszczonych na danej pojedyńczej stronie serwisu: było 100 linków.
Stanowisko to zmieniło się uwzględniając to, że Google może obecnie przetworzyć większe ilości plików i więcej linków.
Matt Cutts wskazuje, że nie ma obecnie ograniczeń w zakresie ilości linków, a jedynie powinna to być rozsądna liczba.
Jakie strony dobrze są postrzegane przez Google pomimo posiadania dużej ilości linków
Nadal pozostaje w mocy wymaganie, aby dana strona internetowa posiadała wartościową, przydatną treść. Również im więcej linków ona zawiera tym powinna również posiadać więcej treści.
Potencjalne wady posiadania dużej ilości linków
Choć Google przetworzy obecnie bez problemu dużą liczbę linków na danej stronie witryny internetowej, to PR (Page Rank) takiej strony jest dzielony pomiędzy linki z niej wychodzące. Czyli im więcej takich linków, tym w większym stopniu przekazujesz PR swojej strony do stron trzecich, z którymi linkujesz.
A atrybut „nofollow”
Nadanie linkowi atrybutu „nofollow” jest jasnym przekazem dla robotów wyszukiwarek, że taki link nie przekazuje PR. Co o tym sądzi Matt – przeczytasz w tym ciekawym artykule.
Mariusz
26 listopada 2013, 9:45 am„Również im więcej linków ona zawiera tym powinna również posiadać więcej treści.”
Nie bez powodu precle czy katalogi są na świeczniku Google. Gdyby tak jeszcze miały dobrą konstrukcję mogłyby przenosić więc mocy, a tak to zdecydowana większość z nich przez brak optymalizacji zbyt wiele mocy stronie docelowej nie przynosi :[
Mariusz recently posted..Specjalista Seo Mariusz Kołacz http://www.techformator.pl
Dominik
26 listopada 2013, 12:06 pmMoim zdaniem nie ma różnicy ile jest linków wychodzących i że trzeba mieć 100 czy ileś tam.
Ważniejsze jest dodawanie ich z głową, 2 czy 3 linki do wpisu w zupełności wystarczą, a jak ktoś ich doda 15 w 24 godziny to niech się nie dziwi, że ma nałożone filtry i strona w wynikach wyszukiwania nagle spada.
Dominik recently posted..O czym można zrobić stronę internetową
Aleksandra Figiel
26 listopada 2013, 1:17 pmCzasami też „rozsądna liczba” linków może być różnie rozumiana. Natomiast faktycznie drogą do sukcesu jest wartościowa i użyteczna treść! Z jednej strony wydaje się to oczywiste a z drugiej, dobrze, że ciągle się o tym mówi.
Teresa
26 listopada 2013, 7:05 pmZgadzam się, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Nie można przeginać w żadną stronę. Liczba linków musi być adekwatna do umieszczonego tekstu – jego ilości i treści.
Pozdrawiam,
T.
Teresa recently posted..Gdzie umieścić identyfikator śledzenia Google Analytics
Darek
26 listopada 2013, 1:29 pmWniosek z tego taki: im więcej treści na podstronie, tym więcej można umieścić na niej linków bez obawy o to, że G. będzie się krzywo na to patrzyło.
Mag
26 listopada 2013, 8:25 pmSkończyły się czasy dodawania linków do precli i tym podobnych:/
piataj
20 grudnia 2013, 1:33 pmZ jednej strony to dobrze, ponieważ nikt nie będzie pozycjonował śmieciowych serwisów ze wzgladu na wzrost kosztów pozycjonowania.
piataj recently posted..Jak zrobić Fanpage? – Jak stworzyć fanpage?
Bartłomiej Jakubowski
26 listopada 2013, 9:11 pmMoim zdaniem ilość linków powinna wynosić tyle ile to konieczne. Jeśli dany artykuł podania jakiś źródeł lub innych ważnych odnośników to trzeba go dodać. Ostatnio pousuwałem linki z sidebarów swoich zapleczy do stron ważniejszych.
Bartłomiej Jakubowski recently posted..Jak sprawdzić swój pomysł na biznes?
Jacek
27 listopada 2013, 3:16 pm„im więcej takich linków, tym w większym stopniu przekazujesz PR swojej strony do stron trzecich, z którymi linkujesz.”
To po pierwsze, po drugie każdy kolejny link wychodzący z danej podstrony ma mniejszą moc. Dlatego nie rozumiem ludzi, którzy płacą duże pieniądze za linki w stopkach. Zasada, że „link to link” już dawno nie ma przełożenia, nie w dobie przeróżnych zwierzaczków.
Piotrek
27 listopada 2013, 4:06 pmGoogle cały czas twierdziło, że 100 linków jest to maksymalna ilość. Według mnie 100 linków na zwykłej stronie to stanowczo zbyt dużo.
Piotrek recently posted..Helios 180x90x30_4_275 – regał metalowy – 112,00 zł
Arek
2 grudnia 2013, 12:31 amJak zwykle Matt mówiąc bardzo dużo nie powiedział nic 🙂 Bardzo jestem ciekaw, jak określają „rozsądną liczbę” dla danej podstrony. Warto jednak jeszcze dokładniej analizować optymalizację strony, a w kontekście tego, co powiedział Matt sądzę, że jednym z bardziej istotnych elementów może być stosunek ilości treści do kodu HTML.
A tak poza tym, z wcześniejszych wypowiedzi Matta wynikało, że G właściwie definitywnie odchodzi od PR jako kryterium oceny jakości strony – ciekawe zatem, że teraz przytacza ten argument 🙂
Arek recently posted..Skuteczność esperalu
Masa
3 grudnia 2013, 7:44 am@Mariusz dlatego (moim zdaniem) warto w preclach dywersyfikować linki. Nie stosować w każdym artykule 3 linków z anchorami exact match, linkować również adresami URL, w 1 artykule wstawić 1 link w drugim 3, stosować nagłówki, wstawić film z youtube ;). Mieszać i mieszać 😉 Na razie obrałem taką strategię na moich preclach, zobaczymy jak będą długo żyć 🙂
Masa recently posted..Jaki bagażnik rowerowy wybrać?
Lucek
4 grudnia 2013, 9:54 amWszyscy dookoła trąbią – im więcej linków tym lepiej! W przypadku linków przychodzących jak najbardziej. Jeżeli jednak mówimy o linkach wychodzących to mała ilość treści + ogromna baza odnośników = SPAM w oczach googlebotów.
Ja osobiście stosuję się do jednej zasady – w jednym tekście ~1k nie staram się umieszczać więcej niż 2-3 linków. Zagęszczenie utrzymuje się wtedy na naprawdę niskim poziomie Google nie ma się jak do tego przyczepić. Treści generuję akurat dużo, więc nie jest to dla mnie najmniejszy problem 😉
Sławek
4 grudnia 2013, 8:30 pmOsobiście uważam, że najważniejsze, aby treść była unikalna. Tak sobie myślę, co się zmieni jeszcze w najbliższym czasie w googlach, jakie zmiany się szykują odnośnie pozycjonowania stron.
Sławek recently posted..Nie robimy tego, co chcemy
Marcin Gurtowski
5 grudnia 2013, 4:32 pmOsobiście lubię publikować długie artykuły. Przeważnie powyżej tysiąca słów. Sporadycznie zdarzy się napisać krótszy tak na 500-700 słów. Jednak bywa też, że napisze na kilka tyś słów, więc się to wyrównuje. Przy dłuższych publikacjach mam większe pole do popisu. Mogę więcej fraz kluczowych umieścić. Jak widać też bezpieczniej jest wtedy z umieszczaniem linków.
Marcin Gurtowski recently posted..Popularni po śmierci
Klaudia
13 grudnia 2013, 10:12 pmTo jak granica 100 linków może zostać pokonana, to właściwie w jaki sposób określić ile może być maksymalnie tych linków i kiedy ich używać więcej niż 100?
Klaudia recently posted..Jak zamontować rolety okienne?
Justyna Bizdra
19 grudnia 2013, 5:53 pmNiestety Klaudio nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytanie – Google takiej nie udziela. Wszystko powinno być zachowane w granicach rozsądku.
Grzegorz
2 stycznia 2014, 7:10 pmWłaśnie o to w tej wypowiedzi chodziło żebyś nie wiedziała 🙂
Powinnaś używać więcej niż 100 wtedy kiedy jest to naturalne i potrzebne dla strony (oczywiście w teorii).
Grzegorz recently posted..Jak wybrac firmę pozycjonującą?
Łukasz Tyczkowski
18 grudnia 2013, 7:39 pmA ja mam taką ciekawostkę do tematu. Od Google dostałem ostatnio wiadomość:
„http://www.blogparty.pl/: nienaturalne linki wychodzące
Wykryliśmy w tej witrynie wzorzec sztucznych lub nienaturalnych linków. Sprzedawanie linków i uczestniczenie w systemach ich wymiany w celu manipulowania rankingiem PageRank to naruszenie wskazówek Google dla webmasterów. Ze względu na nienaturalne linki z Twojej witryny podjęliśmy ręczne działania antyspamowe w odniesieniu do blogparty.pl/. Google może podjąć kolejne działania w odniesieniu do Twojej witryny lub jej części.”
Mam czym się martwić? 🙂
Łukasz Tyczkowski recently posted..Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku
Justyna Bizdra
19 grudnia 2013, 5:51 pmNiestety tak Łukasz,
Podjęcie działań przez Google może oznaczać w tym przypadku obniżenie rankingu twojej strony na różne słowa kluczowe.
Wygląda na to, że musisz podjąć działania naprawcze, aby zapobieć bardziej drastycznym działaniom ze strony Google.
Anna Kubczak
4 stycznia 2014, 12:59 am100 linków na stronie to całkiem sporo. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest to strona. Wiadomości różnego rodzaju zapewne mogą się wybić z tego.
Czas jednak rozwinąć treść, którą tak doceniają roboty. Lepiej być gotowym na następne zmiany, jakie nam zaproponują (wmuszą).
Anna Kubczak recently posted..Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu
Joasia
4 stycznia 2014, 1:07 pmA czy nie chodziło o to, że 100 linków to było ograniczenie, ale dla linkowania wewnętrznego serwisu? Są narzędzia takie jak np. seoptimer, które nadal informują, że ilość linków z jednej podstrony wychodzących do innych stron nie powinna przekraczać 15.
Kamil
12 kwietnia 2014, 12:56 amI dobrze, że zmienili te ograniczenie i można pozyskiwać linki. Ale dobrze jest trzymać w miarę rozsądku tę linkowanie, bo można przesadzić. Fajny wpis 🙂
Kamil recently posted..Linki dofollow i nofollow: Mocny i słabszy link
Tomek
29 maja 2014, 1:07 pma czy Pani Justyna, może się wypowiedzieć jak wygląda sprawa z umieszczaniem linków wychodzących w nagłówkach ( headerach ) czy jest to dozwolone ?
Ciekawa123
14 lutego 2018, 6:51 pmSorki, że odkopuje temat ale mam pytanie. Ile linków wychodzących można umieść w artykule i jaka będzie ich moc. np. Link do tej samej podstrony z dwóch różnych fraz? czy Google podzieli moc linka na pól? i Druga opcja np. 2 linki do różnych podstron z dwoma różnymi słowami lub z tymi samymi?
Dzięki za odpowiedź