Kurs Google: Jak lepiej szukać informacji część 1
Ilosć zaindeksowanych w Internecie stron rośnie lawinowo z dnia na dzień. Jest ich tyle, że czasem trzeba się sporo natrudzić, aby dotrzec do konkretnie poszukiwanej informacji. Dlatego niedawno Google przeprowadził kurs lepszego wyszukiwania informacji. Wzięłam w nim udział z ciekawości i chcąc nauczyć się czegoś nowego. Nie zawiodłam się!
Kurs składał się z kilkunastu lekcji video, po których należało się zmierzyć z różnymi zadaniami. W środku kursu i na jego koniec należało zdać egzamin polegający na wyszukaniu różnych informacji z wykorzystaniem operatorów i skrótów ujawnionych w trakcie kursu. To było fajne wyzwanie 🙂
Ciekawostki
Poniżej prezentuję 7 wybranych przeze mnie przydatnych ułatwień wyszukiwania informacji w Google.
1. Grafiki
Po lewej stronie każdego wyszukiwania mamy dostępne do wyboru opcje, dzięki którym możemy szukać konkretnej informacji w sekcjach: blogi, dyskusje, grafiki, filmy video i inne. Przechodząc do grafik, na dole po lewej stronie możemy filtrować zdjęcia według kolorów.
Chcąc dotrzeć do określonego typu zdjęć, czy o wybranej kolorystyce wystarczy wybrać odpowiedni filktr kolorystyczny. Jest nawet filtr czarno/białe.
Super ułatwienie!
2. Czasookres
Można szukać informacji zawężając czasookres. Np. chcąc znaleźć informacje na temat samochodów, ale tylko w ograniczeniu do lat od 1950 do 1970, wpiszemy w wyszukiwarce operator:
1950. 1970 samochody
3. Domeny
Można w bardzo prosty sposób szukać informacji w ramach danej witryny czy określonego typu domen. Np. chcąc znaleźć informacje na temat optymalizacji strony, ale tylko w ramach stron o rozwinięciu domen edu.pl, wpiszę:
site:edu.pl optymalizacja strony
albo zamiennie
optymalizacja strony site:edu.pl
szukając informacji w ramach danej witryny wpisuję:
optymalizacja strony site:evive.pl
albo zamiennie
site:evive.pl optymalizacja witryny
4. Rodzaje plików
Kolejnym super ułatwieniem jest możliwość szukania informacji tylko w ramach konkretnego rodzaju plików. Np. chcąc znaleźć informacje na temat wtyczek do WordPress tylko w dokumentach w formacie PDF, wpiszemy:
filetype:pdf wtyczki do WordPress
Tutaj znajdziesz bardzo przydatną listę rodzajów plików, które indeksuje Google.
5. Wykluczenie
Genialnym ułatwieniem jest możliwość szukania informacji używając negatywnego operatora (-). Jego zastosowanie powoduje to, że wyłączamy z wyszukiwania nieinteresujące nas informacje. Np. chcę znaleźć informacje na temat Salsy, ale z wyłączeniem tańca, zastosuję:
salsa -taniec
6. Różnorodność
Google wprowadziło również możliwość rozszerzenia zakresu szukania informacji poprzez użycie operatora (OR). Jego zastosowanie powoduje, że wśród wyników wyszukiwania zobaczymy informacje z kilku interesujących nas źródeł. Np. szukając informacji na temat szablonów na bloga oraz skórek do Thesis wpiszemy:
szablony na bloga OR skórki do Thesis
7. Definicja
Na koniec tego artykułu przydatny operator funkcjonujący tylko w odniesieniu do języka angielskiego. Szukając znaczenia różnych słów angielskich wystarczy, że wpiszemy:
define google
Wówczas na samej górze wyników wyszukiwania Google wyświetli definicję szukanego sformułowania wraz z transkryptem wymowy. W moim przypadku wyświetlona zostaje definicja google. (Sprawdziłam, że ta opcja nie działa w Google Chrome).
Wszystkie wskazane przeze mnie operatory uważam za naprawdę fantastyczne! Jak ty oceniasz ich przydatność? Używasz ich na co dzień?
W następnym artykule zaprezentuję grupę kolejnych bardzo przydatnych ułatwień w wyszukiwaniu.
Aga
10 sierpnia 2012, 2:00 pmCzęść używałam, ale części nie znałam. Szczególnie wdzięczna jestem Ci za punkt 4. Rodzaje plików. Właśnie dokumentów pdf szukam najczęściej. Z niecierpliwością czekam na drugą część artykułu. Dzięki raz jeszcze!
Justyna Bizdra
10 sierpnia 2012, 2:24 pmWitaj Ago,
dziękuję za Twoje odwiedziny 🙂 Ja też byłam zachwycona tym właśnie operatorem. Dodatkowo można go również używać szukając danego typu dokumentów w ramach danej witryny poprzez dodanie site: i następnie nazwy domeny 🙂
Aga
10 sierpnia 2012, 3:29 pmSłuszna uwaga. Właśnie czasami tak mam, że wiem, że w danej witrynie był ciekawy pdf tylko nie potrafię go znaleźć a tytułu też nie pamiętam. Teraz będzie to już łatwe.
Aga recently posted..Jak przeprowadzić rewitalizację bloga – część 1: zmiany ogólne
homoklikus
10 sierpnia 2012, 3:14 pmCo do punktu 4, przydatne do szukania ebooków 😉
Czemu usunęłaś wtyczkę commentLuv?
Justyna Bizdra
10 sierpnia 2012, 3:26 pm@ homoklikus,
Oj tak :). Dziękuję za info co do CL, była przez moment wyłączona, jakiś defekt poprzedniej aktualizacji wtyczek.
Pozdrowienia
Mariusz Kołacz
10 sierpnia 2012, 4:14 pmJa bym dodał do tego np. allintext. Jest to bardzo przydatny operator wyszukiwania w szczególności w SEO. Dla przykładu wpisując allintext:”ubranka dla dzieci” „katalog stron” możemy łatwo sprawdzić, gdzie konkurencja się reklamuje na wskazane słowo kluczowe. Nie będę rozpisywał się do czego można jeszcze to wykorzystać ale warto korzystać z tego typu operatorów.
Justyna Bizdra
11 sierpnia 2012, 12:07 am@ Mariusz Kołacz,
super! Dziękuję za ten fajny operator. Jego zastosowanie przedstawia się bardzo interesująco 🙂
Łukasz Kamiennik, TC
10 sierpnia 2012, 4:38 pmO, define i czasookresu nie znałem, a bardzo się przydadzą — dziękuję.
Łukasz Kamiennik, TC recently posted..50 szybkich rozwiązań na lepszą skuteczność listów sprzedażowych
Jakub
10 sierpnia 2012, 4:40 pmRewelacyjny wpis:D Poza plusami dla blogera bardzo przydatne w wyszukiwaniu informacji dla studenta 😀
Wielkie dzięki i czekam na kolejną porcję informacji.
Dawid
10 sierpnia 2012, 5:43 pmGdzie taki fajny certyfikat można uzyskać? Szczerze mówiąc to kilku rzeczy nawet nie wiedziałem odnośnie wyszukiwania.
Dziękuje serdecznie za wskazówki 😉 No i czekam na część 2.
Z poważaniem,
Dawid
Justyna Bizdra
11 sierpnia 2012, 12:02 am@ Dawid,
z tego, co mi wiadomo to był jednorazowy kurs organizowany przez Google. Nie wiem czy będą kolejne edycje. Zapraszam do polubienia naszego Fanpage, tam publikujemy między innymi informacje o różnego rodzaju darmowych kursach i webinarach.
Bartek
10 sierpnia 2012, 7:59 pmBardzo ciekawe, gdzie można zrobić taki kurs?
Justyna Bizdra
11 sierpnia 2012, 12:03 am@ Bartek,
odpowiedź taka sama jak w przypadku pytania Dawida. Zapraszam do zapoznania się z nią.
Jacek
10 sierpnia 2012, 8:12 pmA nie lepiej skorzystać z Zaawansowanego Wyszukiwania:
http://www.google.pl/advanced_search
Nie trzeba pamiętać operatorów.
pilker
11 sierpnia 2012, 1:49 pmZ ciekawostek odnośnie szukania grafiki, można również zamiast wpisywania słów kluczowych, szukać zdjęciem. Po wybraniu opcji Grafiki, zamiast wpisywać słowo można kliknąć ikonę aparatu i załadować plik graficzny, a google wyszuka obrazki podobne. Czasami wychodzą ciekawe wyniki, np. nie znamy danej osoby ale mamy jej zdjęcie i chcemy dowiedzieć się kto to jest. Czasami działa i trochę przeraża ;p
pilker recently posted..Treści z Twoich emaili widoczne w Google
Justyna Bizdra
14 sierpnia 2012, 5:45 pm@ pilker, tak, to jest bardzo dobra opcja, o której więcej między innymi napiszę w kolejnym artykule.
Zespół Znajdź.Pobierz.Zainstaluj
12 sierpnia 2012, 11:19 amOperator site jest bardzo dobry do wyszukiwania stron gov oraz edu z miejscem do wstawienia linka pozycjonującego np. polecenie site:.gov „wordpress”
Anna
12 sierpnia 2012, 12:25 pmUwielbiam odwiedzać Twoją stronę. Tu zawsze znajduję bardzo cenne informacje. Powiem tak: Justyno w Twoich wpisach każde słowo to WARTOŚĆ.
Artykuł o ułatwieniach w wyszukiwarce Googl świetny. Dziękuję i jak zapowiadasz będzie wpisów tej treści więcej, cieszę się.
Z poszanowaniem
Anna Żukowska
Anna recently posted..klucz do sukcesu
Justyna Bizdra
14 sierpnia 2012, 5:43 pm@ Anna,
dziękuję! Super, że znajdujesz u mnie przydatne dla ciebie informacje 🙂
FranZ
18 sierpnia 2012, 9:31 pmNie zadawałem sobie sprawy, że google indeksuje tyle różnych dokumentów(formatów).
BTW Coś mi to define nie działa.
Justyna Bizdra
25 sierpnia 2012, 1:45 pm@FranZ, define działa dla fraz w języku angielskim.
Urszula
22 sierpnia 2012, 10:12 amPrzydatne, fajnie jest znać możliwości jakie daje zastosowanie operatorów.
Brajan
23 sierpnia 2012, 9:33 amDobry tekst – w ostatnim czasie w Google ciężko jest cokolwiek znaleźć. Masa informacji, które są nie przydatne, mnóstwo zaindeksowanych wyników wyszukiwania z gazeta.pl Strach się bać!
Jakub
24 sierpnia 2012, 1:11 pmPierwszy raz spotkałem się z blogiem, który ma tak profesjonalne treści. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam.
Adrian Strójwąs
18 września 2012, 8:34 pmWłaściwie to bardzo pomocne. Znałem tylko 2 z 7 punktów, więc jestem nygus w tej tematyce.
Fajne opcje z datami.
Skoro wspominasz o operatorze”-” warto również wspomnieć o przeciwnym operatorze „+”. wpisanie „piłka nożna +kielce” powoduje, że wyskakują linki do stron o tematyce piłka nożna w mieście Kielce.
Adrian Strójwąs recently posted..Jak dobrze argumentować
Justyna Bizdra
19 września 2012, 12:11 am@Adrian,
dziękuję za twój komentarz. Tak, operator z plusikiem też jest fajny, można również bez plusika z podobnym efektem.
xavi
24 września 2012, 9:43 amW Google zrobił się niestety taki bałagan, że bez polecenia site ciężko cokolwiek znaleźć na konkretnej stronie, szczególnie na stronach portalu Gazeta.pl ;/
xavi recently posted..Czy firma musi posiadać palarnię?