Kilka uwag dotyczących komentowania na moim blogu evive.pl
W każdym tygodniu sporo czytelników komentuje na moim blogu. Otrzymuję bardzo dużo bardzo wartościowych komentarzy, za które bardzo dziękuję. Komentarze te stanowią bardzo interesującą i wartościową część publikowanych przeze mnie artykułów.
Bardzo doceniam komentujących, którzy nie tylko znajdują czas, aby przyjść na mojego bloga, przeczytać dany artykuł, a następnie zostawić komentarz, który albo przedstawia ich opinię na temat prezentowanych przeze mnie poglądów, nowości czy porad, albo uzupełnia mój artykuł, wskazując na dodatkowe inne ciekawe rozwiązania. Za wartościowe uważam również komentarze, które stanowią jako ciekawe odpowiedzi część dyskusji w odniesieniu do już istniejących innych komentarzy.
Chetnie nagradzam takie komentarze poprzez uruchomienie wszystkich opcji Commentluv. Wtyczka ta umożliwia wyświetlenie wybranego linku do jednego z ostatnich wpisów z bloga komentującego wraz z jego tytułem. Taki link ma atrybut dofollow. Dodatkowo dzięki Commentluv komentujący, którzy formułują ciekawe tytuły swoich artykułów zwiększają oglądalność swoich blogów, poprzez uzyskiwanie kliknięć w te tytuły i przejście czytelników do ich blogów.
Niestety nie wszystkie komentarze spełniają powyższe kryteria.
Niektóre z zostawianych komentarzy wskazują na to, że jedynym celem komentującego jest zdobycie jak najwięcej linków nofollow i dofollow z mojego bloga poprzez zostawienie takiego komentarza.
Oto przykłady takich komentarzy:
- Bardzo fajny wpis, dziękuję.
- Ciekawy artykuł, dużo się dowiedziałem.
- Dziękuję, to bardzo przydatne wskazówki.
- Ciekawe, też to sprawdzę u siebie.
Komentarze o takiej treści, są bezwartościowe, nic nie wnoszą do treści danego artykułu. Za każdym razem taki komentujący nie tylko zostawia URL do swojej strony w okienku formularza komentowania do tego przeznaczonym, ale również zostawia link do jednego z wpisów na swoim blogu korzystając z opcji CommentlUv.
Oprócz powyższych przykładów, są również komentarze, w których autorzy oprócz komentarza, pozostawiają następujący dopisek:
„ale zapraszam również do przeczytania mojego bloga (i tutaj adres URL). Albo pod swoim komentarzem, wpisują po prostu dodatkowy link.”
Wskazane powyżej przeze mnie przykłady komentarzy są albo bezwartościowe, albo stanowią nadużycie w zakresie ilości linków, jakie dany komentujący chce uzyskać zostawiając swój komentarz. Moim zdaniem, takie komentowanie wynika z niezrozumienia procesu zostawiania komentarza. W formularzu komentarza jest bowiem specjalne pole przewidziane na wpisanie adresu URL do własnej strony.
Wpisywanie dodatkowego linku do swojej strony w treści komentarza jest, moim zdaniem, nadużyciem.
W tym zakresie przewiduję jeden wyjątek: jeżeli pozostawiony link prowadzi do strony, która jest wartościowa i stricte powiązana z treścią opublikowanego artykułu. Również jednak w tym zakresie zastrzegam sobie prawo do decyzji czy zostawię taki link w treści komentarza, czy też nie.
Podsumowując
Nadal chcę nagradzać przywilejami Commentluv tych czytelników mojego bloga, którzy znajdują czas, aby zostawić wartościowy komentarz.
W przypadku pozostałych wymienionych przeze mnie rodzajów komentarzy, jestem niestety zmuszona albo je w całości wrzucać do kosza, albo moderować usuwając dodatkowe linki i odcinając przywilej Commentluv. Wszystko w zależności od tego, jak bardzo jest dany komentarz wartościowy dla mojego bloga oraz czytelników.
Moim celem jest pisanie i publikowanie ciekawych oraz wartościowych i przydatnych dla czytelnikó artykułów. Chcę również, aby zostawianie komentarze spełniały te wymagania i takie komentarze z wielką przyjemnością akceptuję i nadal będę nagradzać przywilejami CommentLuv.
A jakie są twoje doświadczenia z komentarzami na twoim blogu?
Mateusz Antczak
20 stycznia 2013, 10:25 pmOstatnimi czasy w blogosferze pojawia się wiele artykułów na temat zasad komentowania i kryteriów nagradzania komentujących (Np. techformator.pl). Bardzo fajnie, że wprowadziłaś możliwość zdobycia linku dofollow z komentarza. Osobiście nie raz komentowałem już tego bloga i nie mam zamiaru przestawać 🙂 Możesz być pewna, że starzy komentatorzy nie umilkną, a może i nowych przybędzie. Na moim blogu pomimo braku linków dofollow za komentarz ustaliłem trzy zasady komentowania, aby w pewnym sensie uświadomić komentujących o jaki rodzaj komentarzy mi chodzi – czyli o komentarze merytoryczne oraz z dobrą treścią. Również używam tej wtyczki, także zapraszam i Ciebie Justynko do komentowania pod moimi wypocinami. Pozdrawiam i życzę sukcesów:) P.S. Miejmy nadzieję, że nie będziesz miała teraz spamu na blogu.
Mateusz Antczak recently posted..Jak wstawić własny sidebar do WordPress’a? Kilka porad z WordPress’a
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:01 amCześć Mateusz,
dziękuję za feedback i za zaproszenie 🙂 Co do jakości komentarzy, już w przeciągu kilku godzin od opublikowania artykułu zauważyłam fantastyczną zmianę w postaci zero ilości spamowych komentarzy (no poza jednym po angielsku ;)).
Patryk z BlogowyBiznes.pl
20 stycznia 2013, 11:08 pmKażdy właściciel bloga, który pozwala na komentowanie chciałby by czytelnicy pozostawiali wartościowe notki, czyli takie, które merytorycznie odnoszą się do poruszanego tematu. Niestety często się zdarza, że ktoś chce koniecznie zostawić komentarz celem zdobycia linku, ale nie ma za wiele do powiedzenia w danej sprawie, więc siłą rzeczy musi polegać na zdawkowe zdanie typu fajny wpis. Np. u mnie takie praktyki ostatnio się bardzo nasiliły, co podejrzewałem też za formę spamowania botowego w związku z czym podjąłem się starań, by to wyeliminować i pozbyć się spamu z komentarzy co też popełniłem wpis o tym 🙂 (mam nadzieję, że nie masz mi za złe autopromocji :)).
Generalnie nic nie wnoszące komentarze są wielkim rozczarowaniem dla blogowicza, bo nie temu przecież to służy. Bardzo się cieszę, gdy ktoś wysili się i napisze coś co musiał przerobić, przemyśleć, bo to też świadczy o tym, że poważnie taktuje wpis jak i ma szacunek zarówno do autora jak i czytelników.
Pozdrawiam 🙂
Patryk z BlogowyBiznes.pl recently posted..Jak pozbyć się spamu z komentarzy WordPressa?
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:03 am@ Patryk,
jasne, że nie. Dziękuję za twój komentarz i mam nadzieję, że wspólnymi siłami zmniejszymi spamowe komentarze 😉
Patryk z BlogowyBiznes.pl
20 stycznia 2013, 11:10 pmSwoją drogą Justynko masz ciekawy system zabezpieczeń przed spambotem. Może zdradzisz co to za wtyczka? 🙂
Patryk z BlogowyBiznes.pl recently posted..Blogowe pomysły na biznes
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:05 am@ Patryk, to nieodpłatna wtyczka Growmap Anti Spambot Plugin.
Andrzej
5 lutego 2013, 11:49 pmZainstalowałem wtyczkę na stronie żony i sprawdzimy jak będzie funkcjonować. Zastanawiam się czy nie pogryzie się trochę z Akismetem ale może nie ? Masz może jakieś doświadczenia we współpracy tych dwóch wtyczek?
Justyna Bizdra
7 lutego 2013, 6:03 pm@Andrzej,
Akismet & CommentLuv nie ma problemu 🙂
Andrzej
18 lutego 2013, 11:31 pm@Justyna,
Dzięki, choć chodziło mi o Growmap Anti Spambot Plugin. Ale przetestowałem na dwóch witrynach i jak na razie nie ma problemu. I spamu 😉
A CommentLuv wrzuciłem na własną stronę, miałem drobne problemy (nie wyświetlały się przy tworzeniu komentarza wpisy do wyboru z własnej strony, odznaczenie i zaznaczenie checkboxa przy commentluv dopiero pomagało) ale udało się je już rozwiązać.
I kolejne małe pytanie – zdjęcia przy postach autorów tychże postów to efekt wtyczki commentluv? Czy zasysa zdjęcia z blogów autorów?
Pozdrawiam
Andrzej recently posted..Bamboo3 Pen od Wacom
homoklikus
19 lutego 2013, 8:27 pm@Andrzej
To nie commnetluv tylko gravatar
homoklikus recently posted..Po prostu fair czyli o banku BPH słów kilka
Bartłomiej Jakubowski
21 stycznia 2013, 2:28 pmPatryk, u Ciebie też można znaleźć komentarze podobnego typu np. pod podanym wyżej linkiem.
Pamiętaj, o komentujących wartościowo. Skoro jego komentarz, który jest wartościowy i tematyczny to dlaczego tak samo nagradzać (linkiem) kogoś, kto pisze: „Podoba mi sie w ten wpis!”
Bartłomiej Jakubowski recently posted..Jak założyć firmę krok po kroku?
Sławek
20 stycznia 2013, 11:29 pmCieszyłem się jak zainstalowałem commentLuv na swoim blogu, ale zauważyłem, że 99% komentarzy zostało wpisanych dokładnie takich jak piszesz. dziekuję, fajny artykuł, albo coś w tym guście.
Nie jest komentarzy aż tak bardzo dużo, więc nawet ich nie kasuję.
Z drugiej strony ostatnio mam blog poświęcony pewnemu projektowi, blog nie jest publiczny.
Przez tydzień 18 postów i kilkaset komentarzy (do tego bloga ma dostęp tylko kilkanaście osób)
I takie komentowanie i praca, plus głosowania to super sprawa. Dopiero w tej dyskusji doceniłem, jakim wartościowym narzędziem są komentarze. Z tego prawie czat się zrobił.
Nikt się nie wyprze swoich wypowiedzi, każda dyskusja zapisana. Genialny model pracy, kiedy każda osoba jest w innym mieście. Czuję, że firma będę zarządzał przez bloga 🙂
Sławek recently posted..Projektowanie jachtów: Graniczna prędkość wypornościowa jachtu.
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:07 amGratulacje Sławek!
Ja również bardzo lubię ciekawe komentarze, zachęcające do dyskusji czy wnoszące dodatkowe informacje.
Paweł
20 stycznia 2013, 11:53 pmTo co piszesz jest dosyć jasne. Moim zdaniem warto dodać, że takie komentowanie na zasadzie – fajny wpis, fajny blog, pozdrawiam – to także strata czasu i energii dla osoby, która takie wpisy dokonuje. No chyba, że robi to automat ?
Tak czy inaczej nie ma to większego sensu. Nie daje możliwości nawiązania jakiegoś kontaktu. Nikt z czytających komentarz nie kliknie w link osoby komentującej itd itp.
Nie jestem znawcą SEO ale myślę, że taki link niewiele daje. 1000 takich linków ? Może coś daje ale prawdopodobnie nie więcej niż jeden porządnie napisany komentarz – który ma szansę zostać na stronie i być wielokrotnie widziany, czytany i może nawet klikany.
A tak poza tym to fajny blog, i fajny artykuł 🙂
Paweł recently posted..Podyskutujmy o radarach
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:10 am@ Paweł,
fantastyczne uwagi! Rzeczywiście, takie komentarze są mniej wartościowe i mają małe szanse na ich zatwierdzenie, przynajmniej w odniesieniu do wartościowych blogów, na których ich administratorzy dbają o akceptowanie tych, które są wysokiej jakości.
Islander
21 stycznia 2013, 12:00 amWitaj,
Ładnie to wytłumaczyłaś, tak elegancko i z taktem :).
Spam na blogach z dofollow to fakt.
Na co dzień korzystam z Joomli – intryguje mnie, czy wtyczka ComentLuv wyświetla także ostatnie wpisy blogów/stron nie opartych na Wordpresie?
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:11 am@ Islander,
niestety, ale z tego, co mi wiadomo CommentLuv działa tylko w przypadku blogów zbudowanych na platformie Wordpress.org.
Islander
21 stycznia 2013, 2:09 amPS
Chyba źle sformułowałem pytanie.
Przeglądając komentarze zauważyłem, że wtyczka wyświetla także wpisy z blogów opartych na platformie blogspot, więc najprawdopodobniej rodzaj silnika, czy cms’a stron autorów komentarzy nie ma tu znaczenia.
Oczywiście plugin jest stworzony z myślą o WordPressie.
Mati
21 stycznia 2013, 4:29 pm@islander ta wtyczka, ten liv zasysa ostatnie wpisy z kanału RSS danej strony, którą wprowadzimy w polu Strona Internetowa. Także może to być nawet blog postawiony na platformie Tumblr.
Mati recently posted..Będzie drugi album VCMG, nowy album Erasure i składanka dance
homoklikus
21 stycznia 2013, 2:32 pmNie prawda 😛 Wystarczy że strona www posiada kanał RSS. Zobacz co mam pod nickiem 😉
homoklikus recently posted..Sekrety Programów Partnerskich czyli wyznania partnera…
Islander
23 stycznia 2013, 8:55 pmMati – dziękuje za informację 🙂
Podejrzewałem, że strona autora komentarza nie musi być na WordPressie.
Nie wiedziałem natomiast, że treść jest zasysana z kanału RSS.
Homeostasis
21 stycznia 2013, 12:14 amBardzo przydatny post ;D
A tak na poważnie – tego typu komentarze potrafią zirytować. Wcześniej ich nie kasowałam, ale ostatnio w większości tępię bez litości. Nie chcę, żeby mój blog był darmową reklamą kiepskich stron (dobre nie muszą w ten sposób zdobywać rozgłosu). Jednak szczytem bezczelności jest zostawianie tego typu komentarzy przez właścicieli stron firmowych – medycznych, farmaceutycznych, turystycznych, ale nawet o meblach biurowych i produkcji nagrobków(!) Jak można traktować poważnie firmę, która tak na nas żeruje?
Homeostasis recently posted..Akcja "Wybielanie zębów w 21 dni"
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:17 am@ Homeostasis,
właściciele stron firmowych rzadko zajmują się komentowaniem, jednak z całą pewnością zlecają zadanie w tym zakresie niewłaściwym osobom.
Marcin KAMYK Kamiński
21 stycznia 2013, 12:48 amKiedyś miałem bloga postawionego na Wordpressie, który był codziennie spamowany kilkudziesięcioma komentarzami. Jak się później okazało, wszystkie wpisy publikowane były przez boty, z którymi nie umiałem walczyć. Niestety, dając za wygraną botom, może też z powodu braku czasu na codzienną moderację, zmuszony byłem zainstalować komentarze Facebookowe. Co prawda, liczba komentarzy mi spadła, ale dzięki temu jest spokój z uciążliwym spamem.
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:15 am@Marcin Kamyk,
to kolejny dobry pomysł!
Michał - blog Marketingowa-Moc.pl
21 stycznia 2013, 12:48 amJa powoli wyrabiam sobie nastawienie do komentarzy na moim blogu, ale szczerze mówiąc myślałem o zrobieniu właśnie takiego regulaminu komentowania, który byłby bardzo podobny do Twojego wpisu. Moim zdaniem absolutnie nie musimy się tłumaczyć, że moderujemy komentarze. To w końcu nasze „podwórka”, o które troskliwie dbamy i chcemy żeby był na nich porządek.
Oczywiście nie wszyscy internauci rozumieją, że dobry komentarz powinien być wartościowy, wnosić coś w życie bloga, wzbogacać go. Tym bardziej jasne zasady dotyczące komentowania ułatwiają sprawę zarówno nam blogerom jak i naszym czytelnikom.
Michał – blog Marketingowa-Moc.pl recently posted..5 najważniejszych trendów marketingowych w roku 2013
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 1:14 am@ Michał,
twoje podejście jest również dobre. Stworzenie regulaminu w tym zakresie to świetny pomysł. Tak robi między innymi Krzysztof Lis, z którym wymieniliśmy się dzisiaj opiniami na ten temat.
Max R. Albert
21 stycznia 2013, 10:15 amRegulamin regulaminem…. ale myślicie, że ktoś go przeczyta? Internet pędzi jak pociąg pospieszny, większość ludzi z niego korzystających wsiada do niego i pędzi razem z nim. Od pewnego czasu zauważam, że ludzie po prostu nie czytają, tylko skanują strony www. Dlatego uważam, że pisanie regulaminów to zwykła strata czasu… no chyba, że ktoś ma wyrzuty sumienia przy moderacji śmieciowych komentarzy… Ja nie mam… 😉
Max R. Albert recently posted..Jak złamać (sobie) nos?
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 12:43 pmWitaj Max,
tak jasne, że rzadko kto taki regulamin przeczyta 😉 Nie szkodzi jednak go mieć, chociażby właśnie w związku z wyrzutami sumienia 🙂
Ziemowit
21 stycznia 2013, 1:12 amMuszę przyznać, że odważny krok. Odkąd zacząłem komentować inne blogi zauważyłem tą manierę zostawiania komentarzy głównie pod Comment Luv. Nie ukrywam, że sam czasami łapałem się na tym. Nie wiedząc co napisać pisałem zwykłe: bardzo ciekawe… itd. Jednak to zaczęło mi się wydawać strasznie sztuczne. Głównym powodem moim zdaniem tego typu komentarzy jest śledzenie blogów które nie wchodzą w zakres naszych zainteresowań. Od momentu w którym skasowałem blogi które mnie nie interesują problem zniknął. To logiczne. Skoro interesuję się muzyką, sportem i blogowaniem to zawsze mam coś do powiedzenia na ten temat. Wykasowałem więc blogi o giełdzie itp. Więcej grzechów nie pamiętam:)
Dzięki za ten artykuł.
Pozdrawiam:)
Ziemowit recently posted..I love that shit!
Barbara
21 stycznia 2013, 1:18 amWitam.
Przed spamem( zwłaszcza angielskim) można się uchronić. Ja wprowadziłam wtyczkę Akismet i zadziałała, ale przed bzdurnymi komentarzami 'dla idei komentowania” , chyba nie. Nie jestem wytrawną blogerką, nawet mam problem z regularnością robienia wpisów, nie pomyślałam, żeby uprzedzać swoich czytelników, iż nijakie komentarze z reguły lądują w koszu. Nawet nie bardzo wiem jak powinnam to prawidłowo „ogłosić” czytającym. Po prostu szkoda mi czasami miejsca na stronie na treści, które niczego nie wnoszą.
To tyle, chętnie skorzystam z rady jak powinnam to zaznaczyć na blogu, żeby ludzie byli świadomi tego, że szkoda ich czasu na pisanie kilku słów, tylko po to, żeby zostawić link do swojej strony.
Czytam od pewnego czasu Twoje wpisy i nie komentowałam chyba do tej pory, ponieważ jestem za słaba w tematach, które poruszasz. Jeżeli już, to staram się zastosować u siebie coś, z czym widzę, że dam sobie radę. Dziękuję.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
marcu
21 stycznia 2013, 7:45 am„Ciekawy artykuł, dużo się dowiedziałem.” 😀
A tak serio to bardzo fajną opcje umożliwiłaś czytelnikom, bo to znacznie częściej będą chcieli być nagradzani dofollow, ale z drugiej strony to i sama sobie zadałaś więcej pracy.
Łukasz
21 stycznia 2013, 8:10 am@Marcin Kamiński – Wodpress (na pewno .org, nie wiem jak .com) posiada genialną wtyczkę Akismet. Odsiewa 99% spamu, a czasami nawet zdarzy mu się normalny komentarz zakwalifikować jako spam, ale wystarczy co jakiś czas je przejrzeć i sprawdzić czy nie zrobił błędu.
Jeżeli chodzi o komentarze to ja też usuwam linki z komentarzy, które kompletnie nic nie wnoszą. Dodatkowo działam tak jak nasz najsłynniejszy bloger Piecyk – usuwam wszelkie komentarze, które są w jakikolwiek sposób obraźliwe. Nie krytyczne, bo takie lubię, ale obraźliwe. Sporadycznie pojawia się u mnie jakiś „hejter” i ja dobrze wiem, że z nimi trzeba walczyć w jeden sposób: Delete 🙂
Łukasz recently posted..Test roweru Kross Level A+ 2012 – 9 kilogramów emocji
Zgred
21 stycznia 2013, 9:29 amJa tam bez ceregieli usuwam linka a komentarz sobie zostawiam – zawsze to namiastka zyjącego bloga 🙂 Poza tym regulaminy sa od tego aby je łamać 😀
Zgred recently posted..Dr. Steve Webb and Alan Bleiweiss on SEO Audits
Justyna Bizdra
21 stycznia 2013, 12:44 pm@ Zgred,
dzieki za opis twojej strategii w tej materii 🙂
Wilk
21 stycznia 2013, 9:45 amJest tylko jeden zasadniczy problem: osoby dodające komentare w stylu „super, ciekawie piszesz, zapraszam do siebie” zazwyczaj w ogóle nie czytają wpisów. Ba, zazwyczaj dodają automaty, więc apelowanie o wyczucie niewiele niestety zmieni. Potrzebne są zabezpieczenia antyspamowe, które by działały w sposób nieutrudniajacy zycia normalnemu uzytkownikowi…
Wilk recently posted..SERM czyli reputacja w wyszukiwarkach
www.biznes-firma.pl
21 stycznia 2013, 10:20 amNiestety, ale masa osób biega po blogach i zostawia dokładnie to co piszesz – mam również własny blog, na którym pojawia się nawet kilkadziesiąt takich wpisów dziennie. Jeszcze gorzej kiedy wpis jest dodawany automatem i jest ich…. 1000 jednego dnia ;/
Agnieszka
21 stycznia 2013, 10:46 amJak miło z samego rana przeczytać taki artykuł. Zawsze to nowy pomysł, z którego coś zaczerpnę do swojego bloga, gdyż sama borykam się z różnymi komentarzami, których nie mogę zakwalifikować do wyrzucenia ani do opublikowania bez wątpliwości. Z tym regulaminem to również świetny pomysł. Na pewno jakąś metodę należy zastosować. Ze spamem na szczęście się nie męczę gdyż Akismet wyśmienicie spełnia swoją rolę ale właśnie chęć wykorzystywania naszych blogów wyłącznie w celach promocyjnych jest nieetyczne i z tym trzeba walczyć.
Dziękuję Justyno za ten wpis, który każe spojrzeć szerzej na ten problem i po prostu coś z tym zrobić.
pozdrawiam
Agnieszka Patelska-Rabenda
Agnieszka recently posted..Payza-przelew środków innemu użytkownikowi
homoklikus
21 stycznia 2013, 3:09 pmJa zaczerpnąłem kilka pomysłów z różnych blogów, np. krótki regulamin pod formularzem do komentarzy, z bloga Krzywego, minimalna liczba znaków z bloga Mariusza Kołacza.
Apropo minimalnej liczby znaków, to pewnie nie jeden spamer się z dziwił, próbując opublikować taki komentarz, jak mu wyskoczył komunikat za mała liczba znaków 😉 Nie dawno wprowadziłem licznik znaków na prośbę jednego z czytelników.
Mimo powyższych restrykcji, dzięki wtyczce commentluv nie narzekam na brak komentarzy 🙂
homoklikus recently posted..O ContentStream słów kilka
anoriell
21 stycznia 2013, 3:44 pmNiestety przy pisaniu bloga bardzo często trzeba się liczyć ze spamerami. Niedawno na mojego bloga zawitała nowa dla mnie forma spamu: komentarze pozornie sensowne i na temat a jednak całym ich celem było umieszczenie właśnie tego linka w ostatnim wersie.
Miałam niemały dylemat, czy edytować te komentarze i usuwać spamerski link, czy może w ogóle ich nie publikować…
anoriell recently posted..Mnożenie na palcach – lifehack dla przedszkolaków
Mati
21 stycznia 2013, 4:27 pmNie posiadam na żadnej ze stron domyślnych systemów komentarzy gdzie pola login/mail/strona www, na jednej stronie działa Disqus a na innych Facebook Comments. Do tego dochodzi okresowe usunięcie za wulgarne czy chamskie teksty do innych i tyle. Sami komentujący w pewnym sensie czasami też moderują komentarze – czyli dany komentarz zgłaszają (i disqus i fb comments ma taką opcję). I tyle.
Z tymi komentarzami które dałaś za przykład mało wartościowych komentarzy… hmm niby się zgadzam…. choć u nas to rzadkość ale na zagranicznych serwisach, dość często padają tego typu krótkie komentarze. Po prostu dziękują za pomocny czy interesujący wpis, chwalą autora za dobry content etc. A jeżeli jest taka możliwość to zostawiają link do swojej strony. Jest taka możliwość to Ci co stronę mają, najczęściej zostawiają to dla mnie normalne. Sam tak robię. Zdaje sobie sprawę, że krótki komentarz i link do strony może oznaczać seo wpis na kolejny link ale… Szkoda czasu wg mnie. Lepiej czas spędzony na sprawdzaniu i wycinaniu poszczególnych linków przeznaczyć na nowe treści. A w komentarzach wyłączyć pole Strona internetowa i ten luv cały albo zostawić to tylko dla zalogowanych.
Oczywiście chodzi mi o to pole Strona internetowa i ten luv. Linki zamieszczone bezpośrednio w treści usuwam, nie ma zmiłuj (no chyba, że jakiś komentarz mi umknie). Wyjątkiem są odesłania do wpisu nie głównej strony. Sprawdzam, przeczytam czy tak na szybko „przeskanuje” treść – treść powiązana? Zostawiam. Treść z zupełnie innej beczki? Usuwam link. Ale takie komentarze to rzadko się zdarzają więc, zbyt wiele czasu przy tym nie tracę.
Mati recently posted..Pierwsze zdjęcia z planu do nowego teledysku Depeche Mode
Irek
21 stycznia 2013, 9:19 pmWitaj Justyno:)
Przyglądam się od jakiegoś czasu wielu różnym blogom i widzę, że tak naprawdę uczymy się w polsce dopiero. W ostatnim czasie pojawiły się na wielu szkoleniach w sieci podpowiedzi o tym, że trzeba udzielać się na blogach, stronach, forach itp.
Prawie nikt jednak nie mówi o tym, że trzeba pisać na tych właśnie mediach wartościową treść.
Jestem bardzo ciekawy, czy twój Justyno artykuł spowoduje jakiś zwrot w akcji 🙂 Życzę ci oczywiście aby tak się stało:)
Myślę, że musi minąć jeszcze jakiś czas, może nawet wiele lat, zanim wykształci się tzw kultura (absolutnie nie zamierzam nikogo tutaj obrażać 🙂 ).
Choć przyznam się, że zanim zaprzyjaźniłem się z tą wtyczką, sam również umieściłem taki komentarz – po prostu chciałem sprawdzić jak to działa 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Irek recently posted..A co jak zabraknie tematów na bloga
Semedia
21 stycznia 2013, 11:01 pmJedni pozbawiają komentujących linka zwrotnego, inni zachecają do komentowania po przez linki dofollow… ile blogów tyle pomysłów na komenatrze ; ) Jedna sprawa łączy prawie wszystkich. Każd stara się aby w komentarzach nie było spamu.
Tomasz
22 stycznia 2013, 1:15 amCelem komentarzy jest wzbudzenie zainteresowania odwiedzających przez pokazanie swojej wiedzy czy też dzielenie się swoim doświadczeniem. Dzięki temu jest szansa że niektórzy odwiedzający bloga na którym zostawiliśmy komentarze trafią do naszego bloga. Niektóre blogi mają zainstalowane wtyczki które określają minimalną ilość słów którą można zostawić w komentarzu. Wiele osób powiela treść wpisów, przez co są one bez sensu ponieważ próbują ułożyć taki komentarz aby pasował do każdego tematu.
Robert
23 stycznia 2013, 5:11 pmTego typu komentarze o których piszesz tak naprawdę są w większości wstawiane przez boty i mają za zadanie tylko i wyłącznie zdobyć linka. Osoba która je napisała prawdopodobnie nigdy nie widziała nawet Twojego bloga. Dlatego nawet jeśli taki komentarz przejdzie przez zabezpieczenia to to albo publikuje go bez linka albo usuwam całkowicie. Wtyczki takie jak Bad Behavior i NoSpamNX potrafią skutecznie zablokować sporą cześć botów już na starcie lub przy dodawaniu komentarza. Resztę załatwia Antisapam Bee.
Robert recently posted..Liczy się efekt! / Bartłomiej Popiel
Piotr - sklep tabletoid.pl
23 stycznia 2013, 11:51 pmJak ktoś już napisał – spamerzy byli, są , i będą. Osobiście w wyjątkowych wypadkach pozostawiam na swoim blogu wpis typu ” Fany artykuł. Czekam na kolejne.” Uważam, ze jak ktoś ma coś do powiedzenia, to nie ograniczy się do wyduszenia z siebie jednego lakonicznego zdania. W przeciwnym razie niech w ogóle nic nie pisze.
Ja wyznaję zasadę „coś za coś”. a więc ja Ci dam link do twojej strony, a ty w zamian za to dodaj trochę treści do mojego bloga. I jest OK. Jeżeli jednak interesuje cię tylko link pozostawiony, to nie mamy o czym rozmawiać.
Zauważyłem, iż naprawdę rozumieją te zasady ludzie, którzy prowadzą blogi,
Piotr – sklep tabletoid.pl recently posted..Etui do tabletu 10,1 cala | pokrowiec na tablet Kiano Core 10,1 Dual 3G, Shiru Shogun, Samsung Galaxy Tab 2
Maciej
24 stycznia 2013, 12:29 pmWidzę, że się Pani delikatnie wzburzyła, ale chyba słusznie, bo chyba nikt nie chce dostawać wielu komentarzy, z których 99% jest na merytorycznie żałosnym poziomie. Popieram i pozdrawiam.
Maciej recently posted..Jakie musisz spełniać warunki, aby uzyskać kredyt dla studenta?
Marek
31 stycznia 2013, 5:56 pmCześć!
Czytam Twoje treści dotyczące blogowania od pewnego czasu.
Jestem dopiero w blogowej fazie niemowlęcej, a tematyka którą się zajmuje jest dość nietypowa.
Najbardziej utkwiły mi w pamięci Twoje materiały dotyczące zmiany nazwy bloga.
Jeśli kiedyś uznam, że warto rozwijać bloga o takiej tematyce na komercyjnej platformie, to wiem już jak 'zadziałać’. A komentarze na blogach faktycznie mają różną wagę.:)
Pozdrawiam.
Marek_Marcus
Marchewka
13 lutego 2013, 6:11 pmNiedawno zaczęłam pisać tak jakby bloga i na początku cieszyły mnie komentarze w języku angielskim typu: „I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.” Po kilku dniach zaczęłam się przyglądać treści innych komentarzy, które były prawie identyczne. Po porównaniu adresów mailowych, doszłam do wniosku, że to spam i ustawiłam opcję moderacji komentarzy 🙂 (wcześniej nie wiedziałam, że coś takiego istnieje). W każdym razie wkurza mnie to, że się loguję do panelu admina, widzę 20 nowych komentarzy, a z tego 19 to spam 🙁
Olaf
14 lutego 2013, 11:54 pmDopiero zaczynam blogowanie (a dokładniej moja partnerka zaczyna – ja zajmuję się częścią techniczną), a na temat spamu zdążyłem naczytać się kilkunastu artykułów. W ograniczeniu tego procederu miał pomóc atrybut „nofollow”, ale jak widać – nie rozwiązał go całkowicie. Natrafiłem przy okazji na wywiad z zawodowym spamerem – jednym z „topu” w tym „biznesie”:
http://www.theregister.co.uk/2005/01/31/link_spamer_interview/
To ludzie tacy jak on doprowadzili do wprowadzenia „nofollow” jako standardu w komentarzach w wordpressie. Cieszę się że powstała wtyczka Commentluv, bo pozwoli mi łatwiej odsiać „ziarna od plew”, natomiast mam nadzieję, że nie tylko bloggerzy chętnie się u nas wypowiedzą 😉 Jeśli zaś chodzi o komentarze typu „fajny blog, zajrzyj do mnie:” to zwykle nic więcej niż manualny spam, więc jako taki powinno się go traktować. Pozdrawiam i życzę, by spamu pojawiało się coraz mniej, a wartościowych komentarzy więcej 😉
Olaf recently posted..Hiperinsulinemia, Insulinooporność, PCOs – co teraz?
Milena
18 lutego 2013, 6:29 pmZ tego co się nauczyłam chyba nikt nie lubi tego rodzaju komentarzy. Kolega, który w tym temacie jest dość dobrze obeznany cały czas mnie przestrzega przed komentowaniem w tym właśnie stylu. Wiem, że blogerzy nie lubią takiego sposobu. To prawda komentarz składający się z 2 czy 3 wyrazów nic kompletnie ie wnosi, a jeśli mamy 20-30 komentarzy pod jednym artykułem to taki wpis jest kasowany z automatu.
Milena recently posted..Out of body experience ( OOBE )
Mateuszek
13 marca 2013, 8:35 pmZgadzam się z Tobą. Miło czytać komentarze, które są na temat i są wartościowe nie tylko dla autora news’a ale i dla czytelnika.
Podczas czytania natrafiłem na błąd, a raczej niedokończenie wyrazu.
„Czytelnikó” – przedostatnie zdanie 🙂 Nie licząc pytania.
Camptramp
15 kwietnia 2013, 12:08 pmNa wstępie chciałbym podziękować za prowadzenie bloga, z którego czerpie korzyści, jak również za sam wpis.
U mnie na blogu oprócz Akismeta zainstalowany jest dodatek Better WordPress reCAPTCHA jako środek wspomagający wspomnianego Akismeta.. Spowodowało to do zera spadek ilości komentarzy umieszczanych przez spamboty, a dla zwykłego czytelnika nie jest utrudnieniem (a przynajmniej przy testach tej wtyczki tego nie zauważyłem). O ile spamboty nie zostawiają u mnie śladu, to na człowieka to nie działa. Można by pewnie jeszcze zainstalować kilka dodatków, ale w konsekwencji bardziej odstraszy pożądanego komentatora. Przy wpisach typu „fajna strona” nie mam litości i takie komentarze lądują w koszu.
Serdecznie dziękuję za bloga, obiecując, że zajrzę tu jeszcze nie raz.
Pozdrawiam
Mikołaj
Camptramp recently posted..Hymer Eriba Nova 491
Justyna Bizdra
15 kwietnia 2013, 6:06 pmDziękuję Camptramp za twój komentarz i zapraszam ponownie.
Jarek
4 maja 2013, 12:17 amZ wielką chęcią chciałbym rozwinąć swój komentarz, lecz czasami jednym z powodów jest brak czasu. Jeśli chodzi o moją osobę, to postaram się bardziej rozwinąć komentarz. Ale czasami zdarza mi się napisać tego typu komentarz, lecz zawsze staram się rozwinąć bardziej swój komentarz, czy wpis. Jak na razie mogę napisać, że z góry przepraszam za swój komentarz. Ale wracając właśnie do tego wpisu, sądzę, że tego typu komentarze używają osoby, ale niewiedzące co napisać albo zaniżają swój poziom intelektu. Ale nie mnie to oceniać. Powiem szczerze, że wpis jak najbardziej dosłownie napisany, ponieważ jak to zostało tu napisane, jest to bez sensu i nic nie wprowadza dany komentarz, do wpisu. Jeśli mój pomysł wypali, to również będę oczekiwał od czytelników, bardziej rozwiniętego komentarzu niż tylko jedno zdanie. Lecz na pewnym portalu jak napisałem pewny wpis, rozpoczynający blog, to od razu chordy ludzi się powiesiło na mojej osobie, ze względu charakter wpisu jaki napisałem. I właśnie czasami mnie to zaczyna drażnić, ponieważ człowiek się stara pisać poprawnie i dobrze w języku polskim, a tu trafią się takie osoby, które myślą, że są Alfą i Omegą i potrafią Ci wygarnąć każdy nawet najmniejszy błąd. Ale jak wiadomo, sieć jest ogólno dostępna i każdy może pisać co tylko mu się spodoba. Ale szczerze mówiąc denerwują mnie takie osoby. Dlatego, z drugiej strony komentarz jednozdaniowy jest bardziej wnoszący w temat niż takie różne filozofowanie. Jeden wniosek może być z tego, że taki komentarz ma swoje plusy i minusy. 🙂 Mam nadzieję, że jak ruszę z tym pomysłem, to będę mógł się pochwalić Pani moim malutkim dziełem. 🙂 Choć nie będzie taki duży jak Pani, ale myślę, że początki są najgorsze a później jakoś będzie szło. 🙂
Pozdrawiam Serdecznie Panią Pani Justyno. 🙂
Jarek
Justyna Bizdra
4 maja 2013, 12:21 amDziękuję Jarek,
tak, są komentarze jednozdaniowe, które mogą bardzo dużo wnieść do dyskusji. Takie są u mnie jak najbardziej widziane 🙂
Grzegorz Adamiec
30 czerwca 2013, 4:47 pmNiestety ale niektórzy mniej kumaci „seowcy” myślą, że jak umieszczą masę takich bezwartościowych śmieci np. z pomocą scrapeboxa na tysiącu blogów, to będą cwańsi od innych właścicieli witryn, a ich strona wskoczy od razu do top1 🙂 Niestety dla nich Google jest coraz bardziej odporne na taki spam :). Co do samych linków, to ideą internetu jest linkowanie do innych stron i ja sam jeśli mam taką możliwość zostawiam linka wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Jednak kieruję się tu dwoma zasadami jakimi i kieruje się Google oraz właściciel danej strony. Po pierwsze to nie spamuje i pisze wartościowe komentarze na temat dotyczący wpisu na stronie i nie piszę komentarzy na siłę. Po drugie nie zamieszczam linków do spamów, a do stron z wartościową treścią jaka może się przydać osobom odwiedzającym stronę na której taki link zostawiam. Spełnienie tych dwóch zasad jak myślę jest na tyle rozsądne, aby nie narazić się zarówno Google jak i Właścicielowi strony, który jeżeli dba o nią to i tak taki komentarz usunie. Jakie ja mam z tym doświadczenia? Otóż sam prowadzę kilka blogów więc wiem ile nerwów spam może napsuć i ale czasu trzeba potem zmarnować na jego usuwanie. Ja rozwiązałem to w ten sposób, że każdy komentarz zatwierdzam osobiście jeśli jest wysokiej jakości, jeśli nie jest – ląduje w koszu. Częściowo w filtrowaniu spamu z komentarzy pomaga mi wtyczka akismet będąca na wyposażeniu wordpressa w standardzie. Na koniec mam takie pytanie do Pani. Z jakiej wtyczki Pani korzysta aby wyświetlić informacje O autorze, które widnieją zaraz nad samymi komentarzami w tym blogu? Widziałem to na kilu innych blogach ale jakoś sam nie mogę znaleźć żadnej wtyczki która za to odpowiada.
Grzegorz Adamiec recently posted..10 linków dla twojej domeny w google
Piotr
5 maja 2014, 12:27 amJustyna, przyjęłaś bardzo dobre rozwiązanie! Po pierwsze nie zaśmiecasz swojego bloga zbędnymi komentarzami, które tak naprawdę zabierają czas Twoim czytelnikom – bądź co bądź w komentarzach także można znaleźć ciekawą wiedzę, ale jeśli co drugi comment jest typu: super artykuł, dobra wiedza itp., to niewielka liczba odwiedzających „dojedzie” do końca strony z komentarzami, a następnym razem może w ogóle ich nie czytać. Oczywiście wyselekcjonowanie wartościowych treści zabiera Twój czas, ale oszczędza nasz-czytelników, także ja jestem bardzo wdzięczny za to rozwiązanie:-)) O swoich doświadczeniach nie mogę jeszcze wiele napisać, ponieważ mój blog jest stosunkowo nowy. Niemniej jednak muszę pochwalić „moich odwiedzających”, za treściwe komentarze i póki co nie muszę prowadzić segregacji:-) Niemniej jednak podejrzewam, że to kwestia czasu.
Piotr recently posted..Inwestycje – nawyk, pasja, wybór.
Andrzej
11 kwietnia 2015, 8:18 amJeśli ktoś ma bloga postawionego na Wordpress polecam fajną wtyczkę która się nazywa AntiSpam Bee. Jej działanie polega na tym że rozpoznaje spamowe komentarze i od razu umieszcza je w folderze spam. Oczywiście można podejrzeć co to za komentarz, wtyczka dodatkowo wysyła powiadomienie z treścią komentarza na maila jak chcemy. Testuję ją od dłuższego czasu i ani razu się nie pomyliła, jeśli spam to wyrzuca do spamu, jeśli normalny komentarz wrzuca do moderacji. Bardzo fajna sprawa.
Andrzej recently posted..Jakie bazy weryfikują firmy pozabankowe przed udzieleniem pożyczki ?
Justyna Bizdra
11 kwietnia 2015, 11:01 amDziękuję Andrzej za polecenie sprawdzonej wtyczki.