Jak znaleźć i usunąć niedziałające linki na blogu
Niedziałające linki na blogu świadczą o bałaganie w serwisie, stanowią złe doświadczenie dla czytelników bloga i jest to niekorzystna sytuacja z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych.
Co to są niedziałające linki
Tutaj możemy rozróżnić dwie sytuacje:
1. Błędy 404
To linki będące wynikiem usunięcia stron czy wpisów na blogu, po ich zaindeksowaniu. Taki link generuje stronę błędu 404, czyli komunikat o nieistniącej stronie serwisu. Zbyt duża ilość błędów 404 jest niekorzystna z punktu widzenia prawidłowej optymalizacji i pozycjonowania serwisu.
2. Inne niedziałające linki
Linki, które zostały umieszczone w różnych sekcjach bloga: w komentarzach, w treści wpisu, jako link połączony z dodanym zdjęciem. Mogą to być linki zarówno z domeny danego bloga albo linki prowadzące do innych zewnętrznych serwisów.
- W tym przypadku wskazane linki mogły zostać nieprawidłowo wpisane, z pominięciem liter, ze wskazaniem złego rozszerzenia domeny, itp.
- Linki te prowadzą do stron, czy blogów, które z różnych przyczyn nie otwierają się i albo wyświetla się komunikat o wygaśnięciu domeny, albo informacja o tym, że dana strona nie mogła zostać wyświetlona, czy jeszcze inne podobne nieprawidłowości.
Takie błędy obniżają wartość danego serwisu, zarówno dla czytelników, jak i wyszukiwarek internetowych. Wprawdzie w zakresie wpływu takich linków na gorsze pozycjonowanie się bloga są różne głosy w internecie, to moim zdaniem jest to zjawisko negatywne.
Jak wiemy polityką Google jest wyświetlać jak najwyżej, jak najbardziej wartościowe strony, czy blogi. Czyli serwisy zawierające wartościowe, ciekawe treści i użyteczne dla odwiedzających (czyli takie, które zapewniają dobre doświadczenie serfowania po nich przez czytelników). Strony posiadające niedziałające linki do takich nie należą.
Jak znaleźć tak nieprawidłowo działające linki
1. Błędy 404
W przypadku linków generujących stronę błędu 404, najłatwiej znajdziesz je analizując dane twojego bloga w Narzędziach Webmasterskich Google, gdzie zgłosiłeś swojego bloga:
2. Inne niedziałające linki
W przypadku takich linków doskonale sprawdza się nieodpłatna wtyczka do blogów zbudowanych z użyciem WordPress.org: Broken Link Checker.
Wtyczka ta sprawdza twój blog (jego wszystkie sekcje) wykrywając niedziałające linki. Wskaże ona również niedziałający link z twojej domeny, który umieściłeś w jakieś sekcji bloga, a który genruje błąd 404.
Można przy tym sprecyzować w jej ustawieniach, gdzie mają być sprawdzane, jak często i jakie rodzaje linków. Również, czy ty, bądź osoby, które zostawiły link mają być powiadamiane poprzez email o wykryciu takich linków. Można również zaznaczyć opcję nie pozwolenia wyszukiwarkom podążania za takimi linkami.
Jak naprawić niedziałające linki
1. W przypadku błędów 404 musisz zastosować przekierowanie 301 takich linków:
- poprzez plik .htaccess albo
- z wykorzystaniem nieodpłatnej wtyczki, np. tej.
2. W przypadku pozostałych niedziałających linków wtyczka Broken Link Checker oferuje różne rozwiązania.
Po znalezieniu takich linków wyświetla ona następujące informacje:
- URL niedziałającego linku,
- rodzaj generowanego błędu,
- tekst linku,
- źródło linku (gdzie się dokładnie znajduje na twoim blogu).
Następnie w zakresie każdego linku możesz podjać różne działania korzystając z opcji wtyczki:
Jak dużo jest wykrywanych niedziałających linków do serwisów zewnętrznych
To zależy od tego, jak duży jest twój blog, ile masz wpisów oraz ile komentarzy. Na moim blogu Broken Link Checker wykrywa od kilkunastu do kiludziesięciu takich linków tygodniowo.
Są to w przeważającej mierze linki z sekcji komentarzy. Nie jest to zatem zjawisko tylko o charakterze marginalnym.
A ty?
Jak wykrywasz i usuwasz niedziałące linki? Czy zgadzaz się ze stanowiskiem, że ich obecność wpływa na gorsze pozycjonowanie się serwisu?
Ryszard
2 września 2014, 12:00 pmOd wielu miesięcy używam tej wtyczki i gorąco polecam. Może być ona przydatna również w przypadku kiedy zdecydujemy się na przeniesienie bloga pod inną domenę, lub tylko subdomenę.
Ryszard recently posted..Niedziałające linki ? Jak je naprawić.
Justyna Bizdra
2 września 2014, 10:00 pmDziękuję Ryszardzie za twój komentarz.
Piotr Bielecki
2 września 2014, 2:12 pmW czerwcu testowałem Broken Link Chcker: http://www.pajmon.com/2014/06/26/broken-link-chcecker/
Wtyczka działa przyzwoicie, ale należy liczyć się z dużym zużyciem zasobów serwera; Jeśli ktoś, tak jak ja, miewa z tym problemy, musi uważać.
Piotr Bielecki recently posted..WordPress dla profesjonalistów
Justyna Bizdra
2 września 2014, 10:00 pmWitaj Piotrze,
zgadza się, ale można wtyczkę wyłączyć i włączać ją wtedy, gdy chcemy posprawdzała linki.
Grzegorz
25 września 2014, 11:54 pmPopieram przy dużej ilości wpisów wtyczka potrafi wygenerować takie zużycie, że hosting wysyła upomnienie 😉 Nawet gdy użyje się 1x i wyłączy wtyczkę, gdy mamy bardzo mała ilość % przydzielonego procesora wtedy możemy właśnie dostać info od admina 😉
Libetias
2 września 2014, 6:03 pmWedług mnie takie linki źle wpływają na pozycjonowanie. W końcu Google chce dbać o wartościowe strony i użytkownika, który korzysta z wyszukiwarki. Dlatego pewnie na pierwszych miejscach będą strony, które mają działające odnośniki.
Co do wtyczki sprawdzającej takie linki na blogu, to kiedyś używałem. Jednak wysyłała mi ona powiadomienia o niedziałających linkach, które po sprawdzeniu działały. Ten błąd zniechęcił mnie do korzystania z niej, ale być może spróbuję jej używać jeszcze raz.
Libetias recently posted..Nowa wiedza – dowiedz się jak użyć jej by osiągnąć sukces
Justyna Bizdra
2 września 2014, 9:59 pm@ Libetias,
Dziękuję za twój komentarz.
Rzeczywiście Broken Link Checker czasami pokazuje jako niedziałający, link, który działa, ale z tego, co zobaczyłam dotyczy to sytuacji, tzw. Błędów Time Out serwera tych błędów. W tym zakresie można dokonać zmian w ustawieniach wtyczki.
Tomek
10 września 2014, 12:23 pmNie ma narzędzia, które zawsze podaje prawidłowe dane. Samo Google Webmaster Tools często wyświetla dane, które są już bardzo nieaktualne, więc nie można się zrażać.
Co do samego pozycjonowania, to faktycznie strony z pustymi linkami są bardzo źle oceniane przez Google. Taką stronę najlepiej przekierować za pomocą przekierowania 301.
Psychol
3 września 2014, 7:30 amMoim zdaniem niedziałające linki mogą wpływać na pozycjonowanie ale nie zawsze. Im więcej linków będzie martwych tym większe szanse, że serwis dostanie po pozycjach. Jak linków będą znikome ilości to nic się nie stanie. Ja pozbywam się 404 poprzez przekierowanie wszystkiego co nie jest podstronami na stronę główną.
Psychol recently posted..Depresja, zaburzenia depresyjne – wszystko o depresji
Przemek
3 września 2014, 8:51 pmUżywałem Broken Link Chcker kilka miesięcy, stosowałem już wtedy sztuczkę z wyłączaniem i włączaniem i mogę szczerze polecić to każdemu blogerowi!
Roman
5 września 2014, 10:16 amWystarczy użyć Xenu 😀
Agata
5 września 2014, 2:11 pmNiedziałające linki to prawdziwa udręka – psują dobre wrażenie strony, sprawiają, że wygląda ona na niedopracowaną i tak jak stwierdził Libetias w swoim komentarzu – źle wpływają na pozycjonowanie strony. Dobrze, że w sieci są dostępne gotowe wtyczki pomagające rozwiązać takie problemy – pozwalają zaoszczędzić wiele czasu oraz uniknąć zbędnych nerwów.
Agata recently posted..Tanie przyjęcia warszawa
Bart
6 września 2014, 1:30 pmBroken Link Checker używałem na poprzednim serwisie, ostatnio znów zacząłem coś skrobać i zbierałem wtyczki zapominając o tej 😉
Czy niedziałające linki mają wpływ na SEO? tutaj mógłbym polemizować, patrząc chociażby na fora internetowe gdzie są tysiące postów z już nieważnymi linkami.
Bart recently posted..Lista blogów z CommentLuv
Marcin
6 września 2014, 4:17 pmPytanie, czy i o ile niedziałające linki obniżają TrustRank. Na pewno linki, które są „puste” nie będą nic wnosić do lepszego indeksowania strony, ale zastanawia mnie na ile może to zaszkodzić.
Pozdrawiam
Marcin recently posted..Oleje i tłuszcze w naszej diecie – część 1
Gordon
8 września 2014, 9:45 amFrustrującym jest aspekt stron 404, które dominują na stronie, istnieją wszak różne konteksty, ale warto zainteresowąć się pluginem do sprawdzania wtyczek, tylko ,że obciąza server..; p
Ksocial
10 września 2014, 9:42 amKorzystam z danej wtyczki na własnych blogach tematycznych. Polecam ją ponieważ świetnie sprawuje się, jednak trochę spowalniała mi serwer. Wyłączanie jej i włączanie od czasu do czasu był dobry rozwiązaniem, poleca je każdemu kto będzie miał podobne problemy
Jakub
10 września 2014, 1:16 pmBroken Link Checker można włączyć jednorazowo – niech lata przez kilka dni a potem wyłączyć żeby nie spowalniało strony.
Jakub recently posted..Jak leczyć przeziębienie u dzieci?
Koleś z tabletem
10 września 2014, 3:21 pmJak z każdym narzędziem tego rodzaju, Broken Link Checker jest przydatny, ale czasem znajdzie coś czego nie powinien lub nie znajdzie wadliwego linka, któreog mógłby znaleźć (częściej chyba to pierwsze). Niemniej jednak jest to przydatne narzędzie, które pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Podobnie zresztą, jak choćby „klasyczne” dyskowe cleanery.
Koleś z tabletem recently posted..Jaki tablet kupić? • Pomoc w wyborze tabletu
Krzysiek
11 września 2014, 11:11 amNie działające linki w obrębie jakiejkolwiek strony można również znaleźć korzystając z darmowego programu Xenu.
Program przeskanuje całą witrynę i zrobi Ci raport adresów, które są OK, a które nie działają. Ja osobiście z niego korzystam i polecam spróbować.
Łukasz Przechodzeń
12 września 2014, 11:50 pmJa korzystam z Xenu. Nie wiem czemu, ale Broken Link Checker zawiesza mi dostęp do panelu administracyjnego.
A przekierowania w obrębie własnego bloga warto robić, zwłaszcza jeśli przeszło się z np. Bloggera na Wordpress. Dużo wartościowych przekierowań nam wtedy może umknąć.
Łukasz Przechodzeń recently posted..W co się ubrać na rower? Radzą blogerzy modowi
Michał Andrzejczak
15 września 2014, 7:45 amJa w wordpressie używam wtyczki '404 to start’, która przekierowuje do strony głównej.
Michał Andrzejczak recently posted..Co do zarabiania przez Internet i sukcesu w mlm ma edukacja?
robert-wrobel
19 września 2014, 7:28 pmNiedziałające linki to zmora. Mnie osobiście to strasznie denerwuje jak chcę coś doczytać i klikam na jakiś link zamieszczony w tekście a tam zonk nie ma nic, bądź ładuje się w nieskończoność… Co do pozycjonowania to według mnie działa negatywnie na pozycjonowanie bo tracimy sieć dojść do naszego bloga. Bo kto lubi wchodzić na bloga gdzie nic nie działa?
robert-wrobel recently posted..Atrakcyjne mieszkania w Warszawie od dewelopera APM Development
jaddi
22 września 2014, 10:54 amJa osobiście używam broken link checkera i w sumie jak dla mnie jest spoko ale czasami potrafi mi zamulić samego wordpressa także trzeba na niego uważać. A co do innych rodzajów niedziałających linków to takich nie zarejestrowałem jeszcze.
jaddi recently posted..Gillette Fusion Proglide najnowsza seria systemowa potentata
Psychosten
22 września 2014, 11:27 pmW przypadku dużych serwisów faktycznie może się wyrwać spod kontroli liczba niedziałających linków. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem będzie też odpowiednio stworzona strona błędu 404, żeby użytkowników nie utracić (lub zminimalizować tę stratę).
Przekierowanie błędu 404 na stronę główną nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem?
web design
23 września 2014, 11:51 amNajlepiej i najprościej dodatkiem do Chroma: „check my links”. Od razu na stronie pokazuje które linki są martwe! Rewelacyjny dodatek
web design recently posted..jQuery selector w przykładzie z animacją elementów (isotope)
DMati
24 września 2014, 10:35 amCo do wtyczki broken link checker to nie wiem jak obecna wersja ale ta wtyczka generuje duze obciazenie. Ostatnio natrafilem na taka wtyczke – Broken Url Notifier – lzejsza alternatywa. Ale tak czy tak najlepiej sprawdzaja sie logi serwera, a do przekierować wtyczka redirect albo cos lzejszego „301 redirect”. GWT jest ok ale nie daje pelnego obrazu 404-ek.
DMati recently posted..[WordPress, Wtyczki] Content Warning
robertwrobel
24 września 2014, 4:21 pmUff jak dobrze, ze są tego typu strony gdzie wszystko jest jasno i wyraźnie wytłumaczone, dzięki temu bez problemu sami możemy sobie poradzić, np. z usuwaniem niedziałających linków na blogu, a z tym miałem kiedyś problem. teraz już jest o wiele lepiej, bo różnego rodzaju wskazówki mogę znaleźć w necie.
robertwrobel recently posted..Atrakcyjne mieszkania w Warszawie od dewelopera APM Development
Marian
25 września 2014, 12:40 pmgoogle webmaster tools – tam jest wszystko 😉
Johan
26 września 2014, 10:52 amCiezka sprawa z niedzialajacymi linkami tym bardziej dzieki wiec za porady. Fajna strona, ciekawa graficznie, przyciagajace uwage tytuly i fotografie czy wykresy.. brak mi jedynie czestszego jej aktualizowania.
Johan recently posted..Powróż sobie – Kamyczkowa wróżka prawdę Ci powie! Andrzejki 2014 w Sarbinowie Morskim
Adrian
28 września 2014, 11:19 pmdobry wpis, u mnie tych linków trochę jest. Mam pytanie z innej beczki, czy jest jakas wtyczka z tym poup o ciasteczkach informujących czytelnika?
Adrian recently posted..Jak zoptymalizowaÄ wpis pod kÄ tem SEO?
Justyna Bizdra
17 października 2014, 12:58 am@ Adrain,
oto artykuł o tej wtyczce: http://www.evive.pl/wymagania-pliki-cookies/
terminale pos
29 września 2014, 3:49 pmLinki 404 nie tworzą żadnych poważniejszych problemów dla SEO, ale są niekomfortowe dla użytkowników, dlatego warto je przekierowywać – to prawda. Niemniej, ja uważam, że nie trzeba niczego więcej poza podpięciem stronki do GWT. Na Google można narzekać, ale narzędzia sprawdzają się do monitoringu takich danych perfekcyjnie.
premiumplus
22 października 2014, 9:08 amNiedawno się dowiedzialam o google webmaster tools i w sumie dodałam tam swoja strone. Bardzo fajne i pomocne narzędzie.
Piotr Skrzypczak
7 listopada 2014, 8:27 amSam korzystam z wtyczki Broken Link Checker na wielu stronach, jednak tak jak zostało to wspomniane trzeba mieć na uwadze, że sama wtyczka może znacznie obciążać serwer. Przy większych serwisach lepiej skorzystać albo w Narzędzi dla Webmasterów od Google, albo wykorzystać Screaming Frog SEO Spider, który przeskanuje serwis pod kątem m.in. niedziałających linków.
Piotr Skrzypczak recently posted..Wzór CV – Pomarańczowa Woń
Asia3city
26 listopada 2014, 3:39 pmJa jak kilku przedmówców używam Xenu który mam zainstalowany na swoim komputerze i mogę nim przeskanować wszystkie blogi nie obciążając serwera. Pokazuje mi on wszystkie błędne przekierowania i gdzie one się znajdują na blogu np. komentarze użytkowników których już nie ma. Mogę je wtedy ręcznie naprawić lub skorzystać regedit i przekierować 301
Asia3city recently posted..Tak dla jaj
Jacek Czekaj
3 grudnia 2014, 12:02 pmListę nieaktywnych linków można łatwo wygenerować korzystając z programu Xenu. Niewielki sofcik (to że jest darmowy to nie jedyna jego zaleta), który posłuży nam do przypatrzenia się naszym wewnętrznym linkom.
Jacek Czekaj recently posted..Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe? Poradnik
Michał
13 stycznia 2015, 12:52 pmWtyczka 404 to start świetnie się sprawdza na moim blogu. Bardzo łatwa w obsłudze i darmowa. Broken Link Checker nie znałem, trzeba będzie przetestować 🙂
Michał recently posted..System mlm – już Åatwiej siÄ nie da
Dana
22 stycznia 2015, 10:45 amJej, ten wpis uświadomił mi, że zaniedbałam kwestię broken linków na blogu… W ogóle tego dotychczas nie sprawdzałam. Skoro Ty to robisz regularnie i wyświetla Ci po kilkanaście 404 tygodniowo, to wolę nie myślec, jak to wygląda teraz u mnie :/
ogrodnik
31 marca 2015, 5:38 pmkilka błędnych linków to nic strasznego, kluczem do sukcesu jest wartościowa treść strony w powiązaniu z mediami społecznościowymi
Justyna Bizdra
31 marca 2015, 7:20 pm@ Ogrodnik,
tak, ale ci, którzy nadal stosują „black-hat SEO” nie kończą na kilku linkach 😉